Poznańscy seniorzy uczą się o cyberbezpieczeństwie

Do poznańskich ośrodków i klubów seniora trafiły foldery na temat cyberbezpieczeństwa. Seniorzy mogą dowiedzieć się z nich jak uniknąć oszustw na inwestycje, prób wyłudzenia danych czy instalacji niechcianego oprogramowania. Akcję edukacyjną prowadzi poznański serwis wymiany walut.

 

Poradnik trafił do ośrodków w Poznaniu i Pobiedziskach. Otrzymali je członkowie Stowarzyszenia Ludzi III Wieku „Świerczewski Krąg”, Domu Kultury „Pod Lipami”, Caritas Poznań, Jeżyckiego Centrum Kultury.

„Oszustwa w sieci dotyczą wszystkich, ale seniorzy mogą być narażeni szczególnie. Cyberprzestępcy wykorzystują socjotechnikę, manipulację, oszustwa, by wyciągnąć dane od ofiary, które następnie służą do wykradania pieniędzy z kont bankowych. To co może uchronić przed oszustwami to edukacja w tym zakresie i wyczulenie na wyłudzanie danych” – mówi Katarzyna Moszko-Stachowska, PR Manager InternetowyKantor.pl.

Nie chodzi tylko o klikanie w nieznane linki, ale też zwracanie szczególnej uwagi na reklamy namawiające do inwestycji, wykorzystujące niejednokrotnie nielegalnie wizerunki celebrytów czy osób piastujących ważne funkcje państwowe, podszywanie się pod instytucje czy sklepy internetowe, wyłudzanie danych w serwisach społecznościowych, wykorzystując komunikatory takie jak Whatsapp, czy podczas rozmów telefonicznych. Sposobów jest wiele i każdy może się nabrać.

Poradnik na temat bezpieczeństwa w sieci podaje konkretne przykłady takich oszustw i pokazuje, na co zwracać szczególną uwagę, aby zachować bezpieczeństwo. Oprócz wersji drukowanej, poradnik można bezpłatnie pobrać na stronie serwisu InternetowyKantor. pl tutaj.