Co, jak i dlaczego kontroluje i czym jeszcze zajmuje się wielkopolski sanepid?

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu w okresie letnim przeprowadziła ponad 1300 kontroli w lokalach gastronomicznych. Jak poradziły sobie poznańskie przedsiębiorstwa? Na to pytanie i wiele innych w programie „Hej Poznań” odpowiedziała Wiesława Kostuj – rzecznik sanepidu.

Sanepid co roku w okresie letnim dokonuje wielu kontroli w branży gastronomicznej. Gość programu, Wiesława Kostuj wyjaśniła, że ich celem jest przede wszystkim ochrona konsumenta i nadzór nad bezpieczeństwem żywności.

„Kontrole przeprowadzane są po to, abyśmy mogli zakupić i spożyć żywność dobrej jakości, aby nie było zatruć.” – tłumaczy rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu

W programie „Hej Poznań” poinformowała, że w okresie letnim przeprowadzono ponad 1300 kontroli i nałożono mandaty karne za rażące nieprawidłowości, takie jak np. sprzedawanie przeterminowanych produktów. Z jakimi jeszcze nieprawidłowościami spotkali się pracownicy sanepidu?

„Złe przechowywanie towarów, np. nie w lodówce lub możemy zauważyć kiedy produkt był rozmrożony i jest ponownie zamrażany. Nie będę wymieniać wszystkich, ale jeszcze np. brak porządku, brak czystości w obiektach.” – odpowiada.

Wiesława Kostuj apeluje do konsumentów, aby zwracali uwagę na to w jakich miejscach kupują żywność. Powinny być to pewne źródła niebudzące wątpliwości.

W czasie rozmowy z gościem poruszono również temat kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Wielkopolską Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Dotyczą one najróżniejszych schorzeń, rozpoczynając od otyłości a kończąc na chorobach odkleszczowych. Dla zaintersowanych dostępne są szkolenia, warsztaty oraz prelekcje.

„Uczestniczymy w różnych piknikach, akcjach, festynach. Mamy tam swoje stanowiska, można podejść i własnoręcznie spróbować wyciągnąć kleszcza z makiety.” – opowiada Wiesława Kostuj.

Piotr Szulc zauważył, że sanepid odgrywał dużą rolę w walce z pandemią COVID-19. Aktualnie nadal nadzorują oni choroby zakaźne i zakażenia.

„Jeśli chodzi o sam COVID, nasza praca polega na wywiadach. W tej chwili prowadzimy wywiady, które mają nam pokazać jak na przestrzeni czasu te objawy się zmieniają, gdzie są miejsca narażenia oraz nakłaniamy do ochronny innych.” – tłumaczy rzeczniczka WSSE w Poznaniu

W programie Wiesława Kostuj opowiedziała także m.in. o akcjach profilaktycznych i bezpłatnych badaniach dla palaczy.