Czy poznaniacy wiedzą, kiedy i w jakim celu mogą korzystać z usług notariusza?

W weekend odbył się Dzień Otwartego Notariatu. Małgorzata Muszalska, koordynatorka wydarzenia, w programie „Hej Poznań” opowiedziała o co najczęściej pytali poznaniacy, a także jakie sprawy można załatwić u notariusza i dlaczego nie warto z tym czekać.

 

Dzień Otwartego Notariatu organizowany jest od 13 lat przez Krajową Radę Notarialną oraz regionalne izby notarialne. Głównym celem wydarzenia jest edukacja oraz informowanie o zadaniach i obszarach prawa, którymi zajmują się notariusze. W ramach akcji, odpowiadali na pytania zadane telefonicznie, na Messengerze oraz podczas streamingu.

Bardzo wiele pytań dotyczyło testamentu. Jak zauważyła podczas programu „Hej Poznań” Małgorzata Muszalska, kiedy ktoś umiera, w celu rozwiązania kwestii spadkowych, nie trzeba zgłaszać się do sądu – można skorzystać z usług notariusza.

„Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza jest jak prawomocne postanowienie sądu, które wymaga czasu na uprawomocnienie się. Od notariusza wychodzimy, zgłaszamy podatki i możemy działać” – tłumaczy gościni programu „Hej Poznań”

 

Anna Drzazga zwraca uwagę na to, że w Polsce nie jest zbyt powszechne spisywanie testamentu i raczej kojarzy się to z osobami starszymi. Tymczasem warto zorientować się kto dziedziczy majątek w razie nagłego zdarzenia oraz zastanowić się, czy nie zmienić kolejności dziedziczenia. Małgorzata Muszalska dodaje, że testament nie jest związany z wiekiem, ani stanem zdrowia tylko z majątkiem.

„Trzeba sobie zdawać sprawę, że równą moc ma testament napisany w domu i ten u notariusza. Tylko nad tym w domu trzeba czuwać, dobrze schować, przekazać odpowiedniej osobie, a notarialny jest bezpieczniejszy, bo jest przechowywany u notariusza i trudniej jest go podważyć” – zwraca uwagę Małgorzata Muszalska

Podczas tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu pojawiło się również wiele pytań dotyczących zachowku, czyli świadczenia dla najbliższych którzy zostali pominięci w testamencie. Małgorzata Muszalska w programie „Hej Poznań” zwraca uwagę, że wydziedziczenie eliminuje prawo do zachowku. W Polsce, wydziedziczenie nie jest jednak łatwym procesem. Istnieją trzy przyczyny wydziedziczenia, które notariusz musi odpowiednio w testamencie opisać.

Kolejnym ważnym zagadnieniem są pełnomocnictwa, które odgrywają dużą role zarówno w sprawach majątkowych, jak i zdrowotnych. Bardzo istotne jest, aby spisać pełnomocnictwo wcześniej. W nagłych przypadkach gdy jest ono potrzebne, już nie ma na to czasu.

Piotr Szulc zapytał Małgorzatę Muszalską gdzie można uzyskać informacje na temat testamentu, majątku, dziedziczenia i innych spraw, którymi zajmuje się notariusz.

„Notariusz upatrywany jest jak prawnik, czyli przychodzimy po poradę prawną, a porada prawna kosztuje. Natomiast u notariuszy nie ma porad prawnych, on udziela informacji w związku z czynnością i to nic nie kosztuje” – tłumaczy notariuszka.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej ważnych informacji dotyczących między innymi prawa dziedziczenia oraz sporządzania testamentu, to posłuchajcie całej rozmowy w programie „Hej Poznań”.