Ile przejść dla pieszych doświetlono w 2022 roku w Poznaniu?

Doświetlenie przejść dla pieszych poprawia poziom bezpieczeństwa. W ubiegłym roku Zarząd Dróg Miejskich wykonał kolejne inwestycje z tym związane na terenie Poznania. Łącznie doświetlono kilkanaście miejsc.

 

Przejście i jego okolica, a tym samym piesi przy krawędzi jezdni czy już na pasie ruchu są lepiej widoczni. Dzięki temu kierowcy nawet w trudnych warunkach atmosferycznych mają większe szanse na dostrzeżenie pieszych.

Każdego roku Miasto wraz z radami osiedli finansują inwestycje związane z doświetleniem przejść. W poprzednich latach poprawiono w ten sposób bezpieczeństwo w ponad 40 lokalizacjach.

Jak wynika z podsumowań ZDM, w 2022 roku przeprowadzono działania przy kolejnych 18 przejściach, w następujących miejscach:

– ul. Browarna w pobliżu posesji nr 6, przy wejściu do parku Rodziny Stablewskich,

– ul. Sarmacka przy SP nr 48

– ul. Malwowa przy skrzyżowaniu z ul. Narcyzową

– ul. Marcelińska, ostatnie przejście przed skrzyżowaniem z ul. Grochowską,

– ul. 28 Czerwca, pomiędzy Wydziałem Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, a przystankiem końcowym os. Dębina,

– ul. Błogosławionej Poznańskiej Piątki przy drodze rowerowej,

– ul. Dolna Wilda – przy wyjściu z Parku im. Bambrów Poznańskich, a wejściem do lasu Dębińskiego,

– ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Nad Łężynką,

– ul. Jawornicka przy wybiegu dla psów,

– ul. Kurpińskiego przy sklepie Chata Polska,

– ul. Morasko, 3 lokalizacje,

– ul. Stróżyńskiego, przejście dla pieszych na przystanek “Wieża RTV”,

– ul. Umultowska przy przystanku os. Stefana Batorego II Umultowska przy skrzyżowaniu z ul. Madziarską / ul. Wachowiaka,

– ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Owocową.

– ul. Bobrzańska na wysokości os. Orła Białego 90

Łączna wartość tych inwestycji to 640 tysięcy złotych. Nie obejmuje ona sześciu doświetleń wykonanych w ramach odrębnych zadań inwestycyjnych, obejmujących m.in. przebudowy dróg czy też budowy chodników i nowych przejść dla pieszych.

W tym roku na doświetlenie przejść ZDM zamierza przeznaczyć 855 tysięcy złotych. Inwestycje mają być przeprowadzone w kolejnych 20 miejscach na terenie całego miasta. Dokładne lokalizacje zostaną uzgodnione w porozumieniu z radami osiedli i Miejskim Inżynierem Ruchu.

W tym roku uruchomiony zostanie uchwalony przez poznańskich radnych program „Bezpieczne przejście – bezpieczny pieszy”. W jego ramach rady osiedli mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 50 procent kosztów doświetleń wybranych przez siebie przejść. Rok 2023 poświęcony będzie na nabór wniosków i ich analizę.