„POZnań – i zamieszkaj” – ruszyła budowa pierwszych mieszkań w ramach nowej inwestycji PTBS na Strzeszynie

Na Strzeszynie rozpoczęła się budowa kolejnych nowych mieszkań w ramach programu „POZnań – i zamieszkaj” Miasta i Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Inwestycja powstanie w rejonie ulic Wiecka i Poszwińskiego.

 

Inwestycja podzielona jest na kilka etapów. Docelowo na Strzeszynie powstanie ponad 550 mieszkań, które będą dostępne dla osób mających problemy z uzyskaniem kredytu, a jednocześnie nie są w stanie opłacić wysokich czynszów w najmie komercyjnym.

Program „POZnań – i zamieszkaj” jest skierowany zarówno do poznaniaków, jak i osób, które nie mieszkają w stolicy Wielkopolski, ale chcą związać z nią swoją przyszłość.

W ramach I etapu inwestycji, który ma się zakończyć w II kwartale 2024 roku, wybudowanych zostanie 5 budynków, w których powstanie 199 mieszkań o powierzchni od 30 do 60 metrów kwadratowych oraz 6 lokali usługowych. Mieszkania będą jedno-, dwu- i trzypokojowe, wykończone w standardzie „pod klucz”, czyli gotowe do umeblowania. Niemal wszystkie będą miały również balkon, a 20 z mieszkań będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

W budynkach dostępna będzie też wózkarnia i podziemna hala garażowa. Parkować będzie można także na naziemnych miejscach parkingowych. Rowery będzie można zostawiać na zewnętrznych parkingach rowerowych.

Na terenie powstanie też plac rekreacyjny oraz plac zabaw, a w lokalach usługowych dostępna ma być m.in. przychodnia oraz gabinet dentystyczny. Każdy budynek będzie również wyposażony w windę.

Co istotne, na osiedlu PTBS, w ramach którego budowane będą nowe mieszkania istnieje już żłobek i przedszkole, a niedaleko znajduje się szkoła, sklepy oraz punkty handlowo-usługowe. Dodatkowo, wkrótce na Strzeszynie wybudowana będzie także kolejna szkoła z 31 oddziałami szkolnymi i 8 przedszkolnymi.

Nabór wniosków do I etapu inwestycji cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło łącznie ponad 600 wniosków, w tym 330 spełniało kryteria formalne i było zakwalifikowane do udziału w programie i wpisanych na listę najemców.

W ramach II etapu inwestycji powstaną 353 lokale. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy robót, a nabór wniosków na mieszkania w ramach II etapu będzie ogłoszony wiosną 2023 roku.

Zaletą programu jest gwarancja stabilności i długotrwałości najmu, który trwa 15 lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Czynsz jest niższy od tego na rynku komercyjnym. Obecnie trwają prace nad kalkulacją stawki czynszu, ale nie powinien on przekroczyć 24 zł/m2.

Lokatorzy mogą również ubiegać się o dopłatę do czynszu w ramach Programu „Mieszkanie na Start”, która może wynieść nawet do 11 zł/m2 powierzchni. Można także uzyskać dodatek mieszkaniowy z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Aby dostać się do programu, przyszli najemcy muszą zapłacić za część kosztów budowy lokalu – maksymalnie 20 proc. wartości mieszkania. Kwota ta jest zwracana, jeśli ktoś zdecyduje się zrezygnować z wynajmu.