Scena nad Rusałką – jak powstał pomysł na festiwal i co w tym roku przygotowano?

Kogo w tym roku usłyszymy na Scenie nad Rusałką? Jak powstał pomysł na stworzenie tego wydarzenia? W programie „Hej Poznań” na te pytania odpowiedzieli Zofia Blew i Michał Pudełko.

W czerwcu rozpoczęła się seria letnich koncertów, znana jako “Scena nad Rusałką”, która jest idealnym miejscem spotkań dla miłośników muzyki na świeżym powietrzu. Jezioro Rusałka stanowi doskonałą scenerię dla tego plenerowego wydarzenia. Naturalne piękno jeziora, zielona przestrzeń i urokliwy krajobraz tworzą wyjątkowy klimat. Lokalizacja przyciąga zarówno miejscowych mieszkańców, jak i turystów, tworząc atmosferę pełną energii i entuzjazmu.

„Scena nad Rusałką” to projekt, w którym organizatorzy starają się wspierać młodych artystów. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2020 roku i na scenie wystąpili między innymi Szymon Mówi i Bobby the Unicorn. Niestety kilka miesięcy później rozpoczęły się kolejne fali pandemii i nie było możliwości zorganizowania drugiej edycji w tradycyjny sposób.

„Wiedzieliśmy, że ci duzi artyści sobie poradzą i postanowiliśmy dać szansę tym młodym twórcom. Dzięki współpracy z grupą Enea zaczęliśmy w tamtym okresie organizować koncerty, które transmitowaliśmy online” – dodaje Michał Pudełko.

W tym roku koncerty na „Scenie na Rusałką” odbywają się w każdy czwartek co dwa tygodnie. 1 czerwca na scenie wystąpił Dawid Kaletka, czyli mop oraz Piotr Kołodyński działający pod pseudonimem oysterboy. W najbliższy czwartek będzie można posłuchać dwóch duetów: Franek Warzywa & Młody B i IKARVS. Festiwal potrwa do końca sierpnia, a w tym czasie wystąpią jeszcze tacy muzycy jak Searching for Management, Panilas, Faustyna Maciejczuk czy Kamil Hussein.

„Lato zakończymy w bardzo kobiecym stylu. Zagra ptakova i Misia Furtak, która kilka lat temu dostała Fryderyka. Oprócz kariery muzycznej również walczy o prawa kobiet w branży muzycznej” – zaznacza Zofia Blew.

Bardzo ważnym aspektem dla organizatorów wydarzenia jest to, aby było one dostępne dla jak największej ilości osób. W tym celu dostępne są udogodnienia takie jak rampy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, specjalnie dostosowane toalety i ułatwienia dla osób niesłyszących. Dzięki współpracy z Polską Fundacją Osób Słabosłyszących „Scena nad Rusałką” jest pierwszym festiwalem w Polsce z zamontowaną na stałe pętlą indukcyjną, która pozwala osobom z aparatami słuchowymi słuchać koncertu w dobrej jakości, bez żadnych zakłóceń.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Michał Pudełko dodaje, że na kanale YouTube „Scena nad Rusałką” można obejrzeć transmisję z koncertów z poprzednich lat.