40 lat temu Jan Paweł II pierwszy raz odwiedził Poznań jako papież. Zobacz unikatowe zdjęcia

Dokładnie 40 lat temu Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Poznań jako papież Jan Paweł II. Była to zarazem druga wizyta papieża w Polsce. Uroczystości w stolicy Wielkopolski odbyły się na Łęgach Dębińskich, a na spotkanie z Janem Pawłem II przybyły tłumy wiernych. Nasza redakcja posiada ponad 30 zdjęć z tej wizyty, które udostępniono jedynie naszemu portalowi.

Papież przyleciał śmigłowcem z Częstochowy do Poznania 20 czerwca 1983 roku. Wizyta rozpoczęła się wcześnie – już o godzinie 9:20. Uroczystość odbyła się na Łęgach Dębińskich, choć papieżowi zależało, by spotkać się z młodzieżą na placu Mickiewicza, jednak na to zgody nie wyraziły ówczesne władze.

Na Łęgach Dębińskich odprawiona została msza beatyfikacyjna Urszuli Ledóchowskiej. Następnie spotkał się także z duchowieństwem w poznańskiej Katedrze.

Podczas homilii Jan Paweł II przypomniał, że Poznań jest jednym z tych miast w Polsce, które bardzo wcześnie związały się z wiarą katolicką. Już dwa lata po Chrzcie Polski Poznań miał swojego biskupa. Wspomniał także inne historyczne wydarzenia, w tym m.in. przyjęcie cesarza Ottona III i legatów papieskich podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego.

“Od początku też, od czasów Mieszka, katedra biskupia w Poznaniu pozostaje pod wezwaniem świętego Piotra, a później obu apostołów: świętych Piotra i Pawła. Obaj też są patronami Poznania, ich postacie znajdują się w herbie miasta.”

Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu

Papież kilkukrotnie zwracał się do zgromadzonego na Łęgach Dębińskich tłumu wiernych.

Z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Poznania przyjechali wierni nie tylko z Wielkopolski. Poznaniacy z chęcią przyozdabiali domy, okna i balkony witając papieża w swoim mieście. Podczas mszy wierni gromadzili się nie tylko na samych Łęgach, ale także w okolicy, przy Katedrze oraz na terenach nadwarciańskich. Każdy miał nadzieję choć z daleka zobaczyć papieża i osobiście uczestniczyć w odprawianej przez niego mszy.

Portal Codzienny Poznań posiada ponad unikatowych 30 zdjęć udostępnionych jedynie naszej redakcji, wykonanych przez Przemysława Karczewskiego, fotografa z Poznania podczas papieskiej wizyty w Poznaniu, które ukazują nie tylko sam przyjazd papieża, ale także przygotowane do wizyty miasto. Wykonywane były na Łęgach Dębińskich oraz w rejonie Rataj i Starołęki. Fotografie przedstawione są w formie filmu.

 

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.