77 lat temu w Poznaniu wykonano ostatnią publiczną egzekucję. Oglądało ją tysiące mieszkańców

Dokładnie 77 lat temu wykonano w Poznaniu ostatnią publiczną egzekucję. Przed tłumem mieszkańców wykonano wyrok śmierci na Arthurze Greiserze, niemieckim naziście, zbrodniarzu wojennym.

Arthur Karl Greiser urodził się w Środzie Wielkopolskiej. Był niemieckim politykiem narodowosocjalistycznym, prezydentem Senatu Wolnego Miasta Gdańska, a później Namiestnikiem Rzeszy w Kraju Warty. Ostatnią rolę przyjął na początku II wojny światowej.

Odpowiadał za brutalną germanizację i eksterminację miejscowej ludności. Po zakończeniu II wojny światowej próbował uciec, jednak został rozpoznany przez Polkę z Ostrzeszowa (wielkopolskie) w małym miasteczku niedaleko Salzburga. Kobieta poinformowała o tym sztab VII Armii Amerykańskiej, gdzie odnalazła żołnierza mówiącego po polsku i wszystko mu wyjaśniła. Dzięki tej informacji został aresztowany.

W czerwcu 1946 roku został przewieziony do Aresztu Śledczego w Poznaniu, a następnie stanął przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Poznaniu, sądzony za zbrodnie wojenne. Proces toczył się w auli Uniwersytetu Poznańskiego (dziś Aula UAM).

Trybunał uznał go za winnego zbrodni i wydał wyrok śmierci.

Dokładnie 77 lat temu, 21 lipca 1946 roku, wczesnym rankiem, bo o godzinie 7:00 przy stoku poznańskiej Cytadeli zebrał się wielotysięczny tłum mieszkańców. Wszyscy chcieli zobaczyć egzekucję zbrodniarza. Greiser został powieszony z zawiązanymi oczami oraz rękoma.

Była to ostatnia publiczna egzekucja, nie tylko w Poznaniu, ale także w Polsce.