Fontanna Wolności będzie gotowa w kwietniu

Zamiast Fontanny Wolności na razie mamy tajemniczą białą kopułę – i tak jeszcze będzie przez kilka tygodni. Ale prace przy fontannie toczą się zgodnie z planem, choć pod przykryciem…

Przypomnijmy: budowa Fontanny Wolności rozpoczęła się w październiku 2010 r. Do wiosny 2011 zdążono wykonać pomieszenie techniczne dla fontanny na parkigngu podziemnym, łącza do zasilania i montaz stalowej konstrukcji tzw. rusztu fontanny. Jednak w trakcie prac okazało się, że konstrukcję trzeba przeprojektować – i przesunąć czas oddania fontanny do użytku, bo przeprojektowanie wydłużyło czas budowy.  

Jesienią ubiegłego roku rozpoczął się montaż fasady.
– Zespawano ręcznie kilkanaście tysięcy elementów składowych wypełnienia fasady – mówi Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich. – Fasada składać się będzie z dwóch skrzydeł: północnego i południowego, które zostały dostarczone plac budowy w pięciu elementach: trzy elementy dla skrzydła południowego, większego i dwa dla północnego.

Skrzydła trzeba było jeszcze połączyć, by otrzymać charakterystyczną, fantazyjnie powyginaną konstrukcję, po której będzie ściekała woda. Miało to miejsce w ubiegłym tygodniu. Teraz, po zakończeniu mocowań łączników i cięgien w ponad dziesięciometrowych obramowaniach skrzydeł nastąpi montaż giętych elementów szklanych.
– Elementy szklane są jedyne w swoim rodzaju – zaznacza Libich. – Mają kształt trójkątów, wykonane są na specjalne zamówienie, a ich montaż wymaga wręcz zegarmistrzowskiej precyzji. Każdy element będzie ręcznie montowany w specjalnych uchwytach – wyprofilowanych łącznikach dostosowanych do krzywizny szkła, wyposażonych w uszczelki. Każdy element szklany mocowany będzie w trzech miejscach, wierzchołkach szklanego trójkąta.

Cały czas trwają też prace przy instalacji wodno-kanalizacyjnej, polegające między innymi na wykonaniu przelewów, spustu kanalizacyjnego, układów trakcji ssania i tłoczenia, układu uzdatniania wody i filtracji mechanicznej. Fontanna będzie miała nawet… własny piorunochron.

– Właśnie w tej chwili trwają prace wykończeniowe – wylicza Tomasz Libich. – Między innymi klejenie mozaiki ceramicznej na elementach konstrukcyjnych i w samej cembrowinie fontanny, szklenie oraz prace na poziomie minus 1 polegające na wyposażeniu pomieszczenia technicznego w zbiorniki na wodę i układanie systemu pomp. Warto odnotować, że w celu poprawy bezpieczeństwa został również zmieniony projekt pomostu umieszczonego w basenie cembrowiny. Pomost zostanie wykonany z drewna z lasów tropikalnych odpornego na działanie wody.

Uruchomienie fontanny zostało zaplanowane na koniec kwietnia 2012 roku.