Nobel Tower już ma wiechę!

We wrześniu ubiegłego roku wmurowano kamień węgielny – a 14 czerwca uroczyście powieszono wiechę. Zobaczcie, jak teraz wygląda Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower przy Dąbrowskiego 77.

Nobel Tower to pierwszy park technologiczny w centrum Poznania i najnowocześniejszy budynek w Polsce. Można to ocenić właśnie teraz, gdy konstrukcja jest już gotowa, a jeszcze doskonale widoczna.

– To budynek z rdzeniem aktywnym, pozwalającym oszczędzać energię – tłumaczy Piotr Barełkowski, projektant Nobel Tower.

Po ukończeniu budynek ma zużywać tylko 25 procent tej energii, jaka zużywają mniej nowoczesne konstrukcje tej wielkości. Pomagać będzie w tym najnowoczesniejsza technologia, na przykład czujniki, które na podstawie pomiaru C02 w powietrzu będą w stanie określić, czy ktoś jest w pomieszczeniu czy nie, i w zależności od diagnozy wyłączać lub włączać ogrzewanie, klimatyzację, a nawet regulować żaluzje. Chodzi tu o to, by do pomieszczeń dostarczać maksymalnie dużo dziennego światła, ale jednocześnie osłaniać pomieszczenia przed ostrym słońcem. Żaluzje będą się ustawiały odpowiednio automatycznie w zależności od pory dnia i pory roku.

– Budynek będzie w pełni ekologiczny, bardzo zwracamy uwagę na oszczędność energii czy wody, stąd odpowiednio dobrane izolacje – mówi Piotr Okulicz-Kozaryn, prezes Centrum Zaawansowanych Technologii. – Po ukończeniu zamierzamy starać się o odpowiednie certyfikaty, między innymi green building.

Na razie jednak z całą ceremonią powieszono na budynku wiechę – wieszający wjechali aż na dach budynku specjalnie ustawioną windą – a Nobel Tower liczy sobie 55 metrów wysokości!
– Z góry jest przepiękna panorama, widać nawet elewator w Gądkach – zachwala prezes Okulicz-Kozaryn.

Po ukończeniu budowy Nobel Tower będzie służył małym, mikro i średnim firmom, głównie z branży medycznej i głównie początkującym.
– Budynek ma służyć ludziom, głównie młodym, bo znajdą się tu także inkubatory akademickie – opowiada Piotr Okulicz-Kozaryn. – Będą tu się mieściły biura i specjalistyczne laboratoria. Już 60 procent powierzchni ma swoich najemców.

Na parterze będzie się znajdowała ogólna recepcja oraz punkty handlowe, między innymi bary na potrzeby pracowników firm, sala multimedialna na ponad sto osób, a w podziemiu – parking na 150 samochodów, chociaż kilka miejsc parkingowych – dla osób niepełnosprawnych – znajdzie się przed budynkiem. Za budynkiem są zamontowane specjalne instalacje pozwalające wwieźć na dowolną wysokość nawet najcięższy specjalistyczny sprzęt. Najemcom będzie służył również park okalający budynek, który jednak będzie także dostępny dla mieszkańców Jeżyc.

– Naszym celem jest rekultywacja tego obszaru – mówi prezes centrum. – Jeżyce są jedną z najstarszych dzielnic, ale przez lata były zaniedbywane. Teraz ma tu powstać enklawa przyjazna dla mieszkańców.

Renowacji zostanie także poddana zabytkowa Villa Helena, której prezes chce przywrócić dawny blask znany mu ze starych fotografii rodzinnych – willę wybudował i mieszkał w niej jego pradziadek, rodzina straciła budynek na rzecz nowego ustroju po drugiej wojnie światowej i dopiero niedawno udało się go z powrotem odzyskać.
– Nie będzie to już jednak budynek mieszkalny – mówi prezes. – Być może powstanie tu restauracja, taka z wyższej półki niż kantyna w Nobel Tower, do posiedzenia, a na pierwszym i drugim piętrze siedziby firm, którym odpowiadałby taka lokalizacja. Ale to dopiero po remoncie.

A remont może potrwać, bo budynek jest przecież zabytkiem, w dodatku dużo utracił ze swojej świetności w rękach dotychczasowych zarządców. Remont rozpocznie się jednak dopiero po zakończeniu budiowy Nobel Tower – cały rok 2014 prezes daje sobie jednak na zebranie dokumentacji niezbędnej, by przystąpić do remontu.
– Przywrócimy także zdobienia, których już nie ma, ale widać na zdjęciach, że były – deklaruje prezes.

Budowa Nobel Tower miała się zakończyć we wrześniu tego roku, jednak cięźżka zima sprawiła, że budowa jest opóźniona o 45 dni. Z pewnością część tego czasu da się nadrobić, ale ile? Trudno powiedzieć. Dlatego prezes woli nie podawać dokładnej daty otwarcia obiektu, mówi jedynie, że na pewno nastąpi to jesienią. Koszt budynku to 51 mln zł.