V-Day Dni Wykluczonych Ciał

Monologi waginy i monologi penisa, feministyczna sztuka i dyskusje – oraz taniec One Billion Rising, czyli Nazywam się miliard, przed Starym Browarem. W Poznaniu zaczynają się Dni Wykluczonych Ciał.

V-Day to głos w międzynarodowych działaniach na rzecz zwalczania przemocy wobec kobiet i innych grup doświadczających dyskryminacji, wykluczenia czy marginalizacji. Projekt wpisuje się w ogólnoświatową kampanię V-Day, której celem jest finansowe wsparcie organizacji antydyskryminacyjnych, budowanie solidarności pomiędzy aktywistkami / aktywistami, wzmacnianie grup działających na rzecz osób wykluczonych oraz zachęcanie do aktywnych postaw. Poznański V-Day to ponadto próba stworzenia bezpieczniejszej przestrzeni dla osób, które pozostają na uboczu życia społecznego – ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, orientację seksua lną czy pozycję ekonomiczną.

W Poznaniu akcję organizuje Stowarzyszenie Kobiet Konsola i zaczyna się ona 13 lutego, a dzień później odbędzie się jej najbardziej znany element – wspólny taniec One Billion Rising, czyli Nazywam się miliard, przed Starym Browarem.  

V-Day Dni Wykluczonych Ciał – program festiwalu

13 lutego
Promocja i benefit na książkę Ekateriny Lemondżawy: Nr 56, Pamiętaj nazywam się Ekaterina – to krytyczne świadectwo Lemondżawy, spisane za kratami jej celi w zamkniętym ośrodku dla imigrantów w Lesznowoli i naznaczone wciąż żywą, zranioną pamięcią deportacji z Polski. Osobista historia Ekateriny pozwala nam szczegółowo prześledzić zmagania z rutyną odczłowieczenia panującą w polskich obozach dla imigrantów.
Zemsta, godz. 18

Monologi Rysowniczek, Wystawa feministycznych komiksów – skupi się na przedstawieniu prac polskich autorek i twórczyń, które ze względu na podejmowane zagadnienia wpisują się w nurt feministyczny komiksu kobiecego.
PaplaLala, Marta Zabłocka, Beata Sosnowska, Asia Bordowa, Judyta Black Line – muzycznie wydarzenie opatrzy Julia Streamwise Klub galeria Ptapty, godz. 20

14 lutego
One Billion Rising “Nazywam się Miliard” – akcja jest częścią Międzynarodowej Kampanii Społecznej One Billion Rising która ma na celu zwrócenie uwagi na dramat miliarda dziewczynek i kobiet doświadczających różnych form przemocy każdego dnia. 14 lutego po raz kolejny cały świat zatańczy przeciwko przemocy wobec kobiet. Zatańczy również Poznań jako jedno z 42 miast w Polsce! Zapraszamy serdecznie wszystkich, bez względu na płeć, wiek, poziom sprawności, przyjdźcie zatańczyć z nami albo po prostu wesprzyjcie nas swoją obecnością! Zatańczymy na Półwiejskiej od strony Starego Browaru. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami. Są one trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne. Są szczególnie narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych, a więc narażone są na przemoc domową, ale również w szczególności na przemoc instytucjonalną. Mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.

Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim. Pomimo że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie są traktowane priorytetowo. Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej. W życiu kobiet z niepełnosprawnościami przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności. Blisko 80 proc. kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej.
Stary Browar, godz. 12

Monologi Penisa: debata – próba podjęcia refleksji na temat cielesności męskiej, praktyk urefleksyjniania męskiego ciała, warunków do tego niezbędnych oraz korzyści, jakie z tego mogą płynąć dla mężczyzn i innych płci. Prowadzenie: Bartek Lis – socjolog, robotnik kultury, kurator
Centrum Kultury Zamek, godz. 17

Monologi Waginy PREMIERA autorstwa Eve Ensler – zbiór szczerych historii
kobiet, które są wyzwaniem wobec społecznych tabu dotyczących kobiecej cielesności i seksualności

Teatr Ósmego Dnia, godz. 20

15 lutego
Ciała na warsztat: cykl trzech spotkań wokół ciała mających na celu rozszyfrowanie powstający na styku kultur definicji tożsamości i przyjrzenie się procesom tabuizowania i wykluczania w nas tego, co naturalne i wspólne
Centrum Kultury Zamek, godz. 13- 17.30

Moja wagina – moje prawa: debata – “wyprostujemy” kilka definicji, które zostały zideologizowane, zastanowimy się jaki obraz kobiety wyłania się z wrzawy medialnej i jakie konsekwencje praktyczne może to mieć w przyszłości, wyjaśnimy dysproporcje pomiędzy publicznym dyskursem, a tym co pozostaje poza nim – w praktyce społecznej. Na koniec podejmiemy kluczowy temat mitycznej edukacji seksualne.
Anarchistyczna księgarnia i kawiarnia Zemsta, godz. 18

16 lutego
Monologi Waginy – spektakl
Teatr Ósmego Dnia, godz. 20