Przy szkołach obowiązkowo noga z gazu!

Osób, które nie powinny mieć prawa jazdy, niestety na drogach nie brakuje. Przypomina o tym straż miejska, która zapowiada częstsze pomiary prędkości przy poznańskich szkołach. Okazuje się bowiem, że w takich miejscach kierowcy bardzo lubią przyspieszyć ponad miarę.

103 km/h tam, gdzie prędkość ograniczona jest do 50 km/h, albo 71 km/h w miejscu, gdzie maksymalnie powinno się jechać 30 km/h – nie ma wątpliwości, że poznańscy kierowcy mają wiele na sumieniu, a jednym z ich najczęstszych grzechów jest przekraczanie dozwolonej prędkości. Pół biedy, gdy podczas łamania przepisów narażają tylko siebie – ale gdy niebezpieczeństwo zbliża się do szkół, trzeba reagować.

Właśnie dlatego straż miejska zapowiada częstsze kontrole przy różnych placówkach oświatowych. Obecnie na terenie Poznania wyznaczone są 43 oznakowane odcinki dróg, w obrębie których strażnicy mogą mierzyć prędkość jazdy pojazdów. Co czwarty odcinek pomiarowy znajduje się w pobliżu szkół. Do zakończenia roku szkolnego kontrole przed szkołami mają się odbywać codziennie.

Gdzie można się spodziewać wzmożonych kontroli? M.in. na ulicach Złotowskiej, Zamenhofa, Kutrzeby, Starołęckiej czy Piłsudskiego. Strażnicy podkreślają, że w takich miejscach piraci drogowi są szczególnym zagrożeniem dla dzieci.

103 km/h oraz 98 km/h to ostatnio zarejestrowane prędkości na Zamenhofa. Nie lepiej jest przy szkole na Złotowskiej – tam kierowcy potrafią jeździć nawet 71 km/h (przy dozwolonej prędkości 30 km/h). Kolejni piraci zostali namierzeni przy szkole na Piłsudskiego i Kutrzeby – jechali odpowiednio 97 km/h i 99 km/h.

Do końca roku szkolnego ma zostać zwiększona ilość lokalizacji fotoradarów w rejonach szkół. Strażnicy chcą też wyznaczenia nowych odcinków pomiarowych, właśnie przy różnego rodzaju placówkach oświatowych. W tym celu strażnicy szkolni będą wskazywać te ulice, które przebiegają obok szkół a natężenie ruchu jakie tam panuje może powodować zagrożenie dla uczniów. Wykaz zawierający pierwszych 5 propozycji został już przekazany do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu. Są to:
– ul. Głuszyna na wysokości SP 53
– ul. Dymka na wysokości SP 55
– ul. Łużycka na wysokości SP 34
– ul. Stróżyńskiego na wysokości SP 15
– ul. Strzeszyńska na wysokości SP 62

Decyzję o utworzeniu odcinka pomiarowego każdorazowo podejmują policjanci na podstawie szczegółowych analiz zdarzeń drogowych. Jeżeli wskazane miejsce zostanie zakwalifikowane do kontroli prędkości wykonywanych przez straż miejską, to zarządca drogi musi trwale oznakować odcinek pomiarowy. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymaganych formalności strażnicy mogą przystąpić do kontroli prędkości.