Po książkę? Przyjdź na targi!

Spotkania z autorami, wystawy, występy artystyczne i – przede wszystkim – dużo książek. Do hal MTP już wkrótce powróci spotkanie o nazwie „Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców”.

Głównym przesłaniem poznańskiej imprezy jest promocja książek i czytelnictwa wśród młodych ludzi oraz uświadomienie im, jak ważna jest obecność dobrych i mądrych lektur w codziennym życiu rodzinnym. Adresatami targów są przede wszystkim dzieci i młodzież, jednak od tego roku w kręgu zainteresowania organizatorów znaleźli się także rodzice. Dlaczego?
– Książka dla dzieci jest de facto książką dla rodziny – tłumaczy Olcha Wierzbowska-Sikorska, komisarz targów i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Spotkań i wydarzeń towarzyszących zaplanowano naprawdę sporo. Dzieci i rodzice będą mogli porozmawiać z pisarzami, tłumaczami, ilustratorami, wydawcami, księgarzami, bibliotekarzami i naukowcami.

– Na stoiskach wydawców zaplanowano ok. 40 spotkań autorskich – podkreśla Wierzbkowska-Sikorska. – Mamy nadzieję, że wielkim wydarzeniem będzie wystawa poświęcona polskiej szkole ilustracji, bo ona jest równie ważna jak polska szkoła plakatu. To przedziwne, jak w zniszczonym wojną kraju rozkwita kultura, a tak właśnie było w przypadku ilustracji.

Z kolei ZAiKS przeprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat… prawa autorskiego, rzetelności i uczciwości w internecie.

Swoją najnowszą ofertę wydawniczą przedstawi ponad 50 wydawców, m.in. Wydawnictwo Dwie Siostry, Zakamarki, Nasza Księgarnia, EneDueRabe, Muchomor, czy też grupa wydawców poznańskich: Media Rodzina, Publicat, G&P, Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Albus.

Impreza, choć cykliczna i ważna dla promocji czytelnictwa w Polsce, nie została zbytnio wsparta przez instytucje publiczne.
– Wspomaga nas nieco, skromnie, Urząd Miasta Poznania oraz urząd marszałkowski jeśli chodzi o wystawę. Ministerstwo nas nie wsparło. Mecenasem imprezy stała się spółka UWI, co w ostatniej chwili uratowało imprezę – przyznaje Wierzbowska-Sikorska. I choć nie mówi tego wprost to przyznaje, że zawirowania związane ze zmianami w edukacji na szczeblu rządowym wpłynęły na sposób organizacji całej imprezy.

XV Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców odbędą się w dniach 18-20 marca. W tym samym czasie na MTP trwać będą XX Targi Edukacyjne, na których zaprezentuje się ponad 200 szkół i instytucji oświatowych różnych szczebli i specjalności.