Kiedy musisz korzystać z kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna to urządzenie przeznaczone do ewidencjonowania sprzedaży detalicznej. W ostatnim czasie liczba przedsiębiorców zobowiązana do posiadania kasy fiskalnej powiększyła się. Sprawdź, czy chcąc rozpocząć prowadzenie firmy, będziesz musiał korzystać z takiego urządzenia.

Kasy fiskalne powszechnie spotykamy m.in. w sklepach czy punktach usługowych, np. u fryzjera. W ostatnich latach takie urządzenia znalazły się również w gabinetach lekarskich czy kancelariach radcowskich. Polityka realizowana przez polskiego ustawodawcę w tym zakresie ma doprowadzić do wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości związanych z ewidencjonowanie sprzedaży produktów i usług osobom fizycznym.

Mimo że obowiązek posiadania kasy fiskalnej spoczywa na wielu przedsiębiorcach, to jednak ustawodawca przewidział wyjątki od ogólnej reguły. Myśląc o założeniu działalności gospodarczej i oferując swoje usługi osobom fizycznym, musisz zainteresować się nie tylko formalnościami, lecz także tym, czy będzie na tobie spoczywał obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Największe zmiany odnośnie przedsiębiorców zobowiązanych do posiadania kasy fiskalnej miały miejsce w roku ubiegłym, czyli 2015. Wówczas w życie weszło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższe zmiany były szeroko komentowane zarówno przez przedsiębiorców, jak i specjalistów zajmujących się m.in. podatkami. Część ekspertów podkreślała, że wprowadzane zmiany to dopiero początek do tego, aby w przyszłości wyeliminować wszystkie wyjątki od ogólnej zasady, że przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną.

20 tys. zł obrotu – ważna kwota

Jeżeli jesteś zainteresowany założeniem działalności gospodarczej, to być może słyszałeś o tym, że w niektórych przypadkach może być zwolniony z posiadania kasy fiskalnej. Rzeczywiście, ustawodawca zdecydował się na takie rozwiązanie. Dotyczy ono tych przedsiębiorców, którzy sprzedając produkty i usługi osobom fizycznym, nie przekroczyli kwoty 20 tys. zł obrotów w danym roku podatkowym. Takie osoby nie muszą nabywać kasy fiskalnej – komentuje specjalista portalu praca-zabrze.info.

Choć wysokość obrotów ma znaczenie dla tego, czy przedsiębiorca musi ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, to jednak nie zawsze wysokość osiągniętego obrotu będzie istotna. Dlaczego? Ustawodawca wskazał, kto musi bezwzględnie korzystać z kasy fiskalnej. Mowa m.in. o przedsiębiorcach, którzy dostarczają paliwa czy oferują usługi np. fryzjerskie.

Pomoże dobre biuro rachunkowe

Zagadnienie podatków jest bardzo obszerne. Zdecydowana większość potencjalnych przedsiębiorców ma problem z interpretowaniem przepisów. Nie powinno to dziwić – ustawy są pisane specyficznym językiem, a poszczególne artykuły nawiązują do innych. Jeżeli masz pomysł na działalność gospodarczą, ale brakuje ci wiedzy, to – zamiast ryzykować – powinieneś poszukać dobrego biura rachunkowego.

Oferta biur rachunkowych działających na rynku jest bardzo obszerna. Wybierać możesz wśród podmiotów prowadzących działalność lokalnie, jak i takich, które proponują pomoc online. Niezależnie od tego, na współpracę z którym biurem rachunkowym postawisz, powinieneś mieć świadomość, że takie rozwiązanie może ci pomóc uniknąć wielu kłopotów finansowych.