Poznań tuż za podium w rankingu “Bezpiecznych i otwartych miast” w Polsce

Poznań znalazł się na czwartym miejscu w rankingu Europolis bezpiecznych miast w Polsce stworzonym przez Fundację Schumana, Fundację Adenauera i Politykę INSIGHT. Raport „Bezpieczne i otwarte miasta” został zaprezentowany 2 czerwca w Warszawie.

Bezpieczeństwo miast oznacza nie tylko ilość popełnianych tam przestępstw, ale także m.in. wypadki drogowe, infrastrukturę, oświetlenie i stan dróg czy zabezpieczenie finansowe mieszkańców. Jako otwartość określa się m.in. poszanowanie innych kultur i stosunek do osób innej narodowości czy wyznania.

Najbezpieczniejszym i najbardziej otwartym miastem w Polsce okazała się być Warszawa, z wynikiem 63.60 punktów na możliwych 100 do zdobycia. Tuż  za nią uplasował się Kraków (63,23), a na trzecim miejscu Rzeszów (61,87). Poznań pojawił się tuż za podium, z 61,83 punktów, czyli miał ich niewiele mniej od Rzeszowa. Zaraz za Poznaniem, miejsca 5-7, zajęło Trójmiasto.

W klasyfikacji bezpieczeństwa publicznego, do którego wlicza się ilość przestępstw takich jak bójki, napady, kradzieże czy włamania, Poznań znalazł się dopiero w piątej dziesiątce sklasyfikowanych miast. Tutaj na pierwszych miejscach pojawiły się głównie mniejsze miasta. O wiele lepiej stolica Wielkopolski wypadła w rankingu liczby kamer na km2 powierzchni miasta – Poznań zajął szóstą pozycję.

Pod względem bezpieczeństwa indywidualnego, czyli takiego, czy czujemy się bezpiecznie we własnym domu i okolicy, Poznań uplasował się dopiero na 27. miejscu. Lepszy wynik udało się osiągnąć przy bezpieczeństwie komunikacyjnym, czyli infrastruktury drogowej. Tutaj nasze miasto wylądowało na szóstej pozycji, po Świętochowicach, Grudziądzu, Bydgoszczy, Sosnowcu i Krakowie.

Dobry wynik udało się także osiągnąć w rankingu bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego, gdzie Poznań znalazł się tuż za podium, wyprzedzony jedynie przez Rzeszów, Warszawę i Opole. Bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne to m.in. poczucie zaspokojenia potrzeb socjalnych, wsparcie w przypadku choroby lub sędziwego wieku, a także stopa bezrobocia, wysokość wynagrodzeń i liczba miejsc w żłobkach.

W rankingu miast otwartych, przyjaznych obcokrajowcom i wyznawcom innych religii, na pierwszym miejscu znalazł się Nowy Sącz, na drugim Sopot, a na trzecim Zielona Góra. Poznań zajął 12. pozycję.

Cały raport dostępny jest na stronie Europolis.