Straż miejska i PCŚ razem dla seniorów i ich bezpieczeństwa

Poznańscy seniorzy otrzymają tysiąc breloków do kluczy, które mają pełnić funkcję osobistego alarmu. Urządzenia zostaną rozdane w jeszcze lutym. W pierwszej kolejności dostaną je seniorzy odwiedzający punkt szczepień na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że przekazanie seniorom alarmowych breloków to pomysł strażników miejskich, którzy we współpracy z Poznańskim Centrum Świadczeń chcą w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców.

Jak opisano, gadżet ma postać breloka do kluczy. „Gdy jednak wyjmie się z niego zawleczkę, zaczyna emitować głośny sygnał dźwiękowy. Hałas na pewno zaalarmuje otoczenie, może też odstraszyć potencjalnego agresora” – podano w komunikacie.

Kieszonkowe alarmy są uzupełnieniem realizowanego przez straż miejską programu “Seniorzy – bezpieczeństwo osobiste”, w ramach którego strażnicy rozmawiają ze starszymi poznaniakami na temat ich bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy i profilaktyce zdrowotnej oraz o bezpieczeństwie ekonomicznym.

Anna Nowaczyk z poznańskiej straży miejskiej wyraziła nadzieję, że dzięki kieszonkowemu alarmowi seniorzy będą mogli poczuć się bezpieczniej. „Brelok jest na tyle głośny po wyjęciu zawleczki, że może służyć także do wezwania pomocy, kiedy np. osoba starsza źle się poczuje” – zaznaczyła.

Alarmy będą rozdawane w lutym, w pierwszej kolejności w punkcie szczepień na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W ramach akcji osoby starsze mają być też informowane na temat Złotej Karty – Poznańskiej Karty Seniora. „Dzięki niej starsi mieszkańcy miasta mogą liczyć na zniżki w instytucjach kultury, wypoczynku, sportu, rekreacji, turystyki, oświaty, a także na obniżki cen usług i towarów oferowanych przez prywatne firmy” – opisano w komunikacie.