Kolejne gminy decydują się na opuszczenie GOAP. To koniec Związku?

Po decyzji Poznania o opuszczeniu Związku Międzygminnego GOAP, kolejne gminy decydują się na taki krok.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta Poznania radni podjęli decyzję o wystąpieniu przez Poznań ze Związku Międzygminnego GOAP (więcej tutaj). Wskazywano na m.in. wysokie koszty wywozu śmieci i niską jakość oferowanych usług. Zdaniem władz miasta, z uwagi na sposób naliczania opłat, poznaniacy dopłacali do wywozu śmieci pozostałych uczestników porozumienia.

Do końca roku obowiązywać będą dotychczasowe ustalenia i zasady, ale od 1 stycznia 2022 roku, Poznań opuści GOAP i będzie organizował wywóz odpadów we własnym zakresie na podstawie przetargów.

Decyzja stolicy Wielkopolski sprawiła, że kolejne gminy decydują się na podobny krok. Gminy boją się podwyżek, jakie spodziewane są po wystąpieniu Poznania ze związku. O opuszczeniu GOAP zadecydowali radni Czerwonaka. Zdaniem miejscowego burmistrza, w obecnej sytuacji gminy musiałyby „spłacić” zobowiązania Poznania, natomiast jeśli wszystkie gminy zdecydują się na opuszczenie porozumienia, a tym samym dojdzie do likwidacji związku, koszty takiego działania poniosą wszyscy, także Poznań.

Podobny projekt trafi pod głosowanie radnych Swarzędza już w najbliższych dniach. Kolejne są przygotowywane przez pozostałe gminy.