Sąsiedzi z fyrtla Garbary czyli wyjątkowa inicjatywa w Poznaniu

Pierwszym gościem naszego poniedziałkowego programu Hej Poznań był Marcin Muth. W rozmowie z Anią Drzazgą opowiedział między innymi o swoim autorskim projekcie pod nazwą ‘Sąsiedzi z fyrtla Garbary’.

Marcin Muth to fotograf z Manufaktury Obrazów, pracowni fotografii działającej na Garbarach. To przedsięwzięcie niesie za sobą ważne, społeczne przesłanie i między innymi o tym opowiedział Marcin Muth w naszym studio.

Na samym początku warto wyjaśnić samą nazwę akcji. Słowo fyrtel, choć zapożyczone z języka niemieckiego, w naszej poznańskiej gwarze oznacza po prostu pewien obszar, fragment miasta. Stąd też nazwa ‘Sąsiedzi z fyrtla Garbary’ jasno daje do zrozumienia, że cała inicjatywa skupia się głównie wokół mieszkańców tego obszaru.

Czego właściwie dotyczy sam projekt? ‘Sąsiedzi z fyrtla Garbary’ to tak naprawdę cały cykl fotografii i bardzo ważny element w sprawie rewitalizacji poznańskich Garbar.

– Fyrtel Garbary to na razie grupa osób, które od kilku miesięcy chcą stworzyć jakąś pozytywną wartość. Miasto jakiś czas temu podjęło najpierw konsultacje społeczne, później konkretne działania na ulicy Garbary. Trudno to jednoznacznie oceniać, bo niektórzy uważają, że to jest zaledwie kosmetyka, postawienie donic z roślinami, małymi drzewami, postawienie ławek, ograniczenie ruchu aut, ale to są pierwsze działania i ja to postrzegam pozytywnie. Bardzo dobrze, że idziemy w tym kierunku. – mówi Marcin Muth.

Sam proces rewitalizacji poznańskich Garbar, to proces zaplanowany na najbliższe kilka lat. Wystawa ‘Sąsiedzi z fyrtla Garbary’ idealnie wpisuje się z kolei w plan rewitalizacji społecznej, o czym szerzej opowiedział nasz gość.

Cały projekt to tak naprawdę seria studyjnych sesji portretowych nie tylko mieszkańców Garbar, ale także przedsiębiorców, czy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum. Autorska inicjatywa Marcina Mutha ma mieć aspekt zarówno terapeutyczny jak i integracyjny dla osób na co dzień związanych z Garbarami.

To bardzo ważna społecznie inicjatywa. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się słuchając rozmowy Ani Drzazgi z naszym gościem, autorem i pomysłodawcą wystawy.