‘Skrawki’ czyli wyjątkowy projekt poznańskiego fotografa!

Fotografia uliczna to taki rodzaj zdjęć, w której główną tematyką są przypadkowo uchwycone chwile z życia ulicznego. W naszym studio pojawił się Michał Czarnecki, inicjator akcji ‘Skrawki’, mieszczącej się właśnie w tej dziedzinie fotografii.

Czym właściwie są ‘Skrawki’? Cała akcja polega na tym, że Michał Czarnecki codziennie wykonuje kilka zdjęć, następnie wybiera jedno z nich i publikuje je na Facebooku. Cała inicjatywa rozpoczęła się 1 stycznia i ma potrwać do końca roku. Skąd pomysł i inspiracja do stworzenia takiego projektu? Otóż okazuje się, że tego typu akcja, zwana projektem 365, to temat dość popularny wśród fotografów. Ciężko stwierdzić, czy jest to trend który dotarł do nas ze Stanów Zjednoczonych, warto podkreślić jednak, że już wiele lat temu to właśnie tam zaczęły pojawiać się pierwsze inicjatywy tego typu. I chociaż z założenia wydaje się to proste, to wielu fotografów niestety nie ukończyło takich projektów. Czasem związane jest to ze spadkiem motywacji, brakiem wiary w pomysł czy.. zwyczajnym lenistwem. Nasz gość gwarantuje jednak, że swój projekt doprowadzi do końca. 290 zdjęć już za nim, do zrobienia zostało 75 do końca roku. Na jednym ze zdjęć Michała Czarneckiego pojawia się sam Stary Browar a więc miejsce, które jest nam szczególnie bliskie.

– Ta fotografia powstała akurat zupełnie przez przypadek. Najprościej mówiąc pewnego dnia idę sobie w Browarze, wchodzę po schodach na piętro, patrzę jakaś noga wystaje. Zaglądam za kontuar, facet siedzi sobie w komórce i bodajże ją ładował. Ładował tą komórkę i w ogóle go nic nie interesowało no to mówię, czas zrobić fajną fotografię. – opowiada Michał Czarnecki.

To jedna z tych sytuacji które dowodzą, że wykonanie wyjątkowego zdjęcia często nie wymaga dużych nakładów czasowych czy specjalnie wyszukanych miejsc. Wymaga jednak jednego – aparatu. I to właśnie dlatego nasz gość nosi go zawsze przy sobie. Najczęściej w kieszeni, ale bywa też tak, że aparat trzyma w ręce. Wie bowiem, że czasem to ułamki sekund decydują o tym jednym, magicznym ujęciu. Najpiękniejsze w fotografii ulicznej jest to, że nie jest ona w żaden sposób ograniczona miejscem czy formą. Możemy fotografować właściwie to co chcemy i jak chcemy. I chociaż to ten rodzaj zdjęć, które często wydają nam się przypadkowe, to jednak warto podkreślić, że tkwi w nich jakaś niewytłumaczalna magia, którą właśnie dzięki takiej twórczości, możemy zauważać w codziennym życiu.