Muzyczne żniwa ze Żniwami, czyli powrót do natury przez kulturę

Żniwa to wyjątkowy zespół założony przez małżeństwo Lidii i Pawła Ulatowskich, znanych także jako Skjere oraz Raido. Co oznaczają ich pseudonimy oraz kiedy zagrają najbliższy koncert? Opowiedzieli o tym Piotrowi Szulcowi w programie „Hej Poznań”.

Zespół Żniwa to małżeński duet muzyczny łączący folk z muzyką dawną oraz współczesną. Muzycy – Lidia i Paweł Ulatowscy mają bardzo ciekawe pseudonimy o których opowiedzieli w programie.

„Skjere to jest spolszczenie norweskiego słowa oznaczającego po prostu srokę. To jest takie moje zwierzątko ukochane, sroki to są takie mądre ptaszki i też bardzo związane z mitologią nordycką, którą się inspirujemy. Raido również jest imieniem pochodzącym z języka staronordyckiego, runa Raido była jedną z run które stanowiły część alfabetu i ona oznacza podróż.” – tłumaczyła Lidia Ulatowska

To co wyróżnia zespół Żniwa to bardzo niszowy gatunek muzyczny pagan folk, z którego są znani. Ich muzyka jest bardzo unikalna, tworząc ją inspirują się naturą i historią. Jak wspomina Lidia Ulatowska na początku swojej kariery trafiła do zespołu, który grał muzykę ludową, dawną. Od razu spodobała jej się dzika i pierwotna ekspresja utworów pochodzących z dawnych czasów. A jak rozpoczęła się muzyczna przygoda Pawła Ulatowskiego?

„W pewnym momencie zacząłem grać z moimi siostrami w zespole folkowym, który grał muzykę bałkańską, cygańską a trochę nawet góralską. Natomiast jakby fakt, że akurat gramy to co gramy wynika przede wszystkim z tego co nam się po prostu podoba, co nam w duszy gra.” – opowiedział muzyk

W programie „Hej Poznań” muzycy opowiedzieli również o tym co ich inspiruje. Jak zauważa Lidia Ulatowska wraz z mężem interesują się światem fantastyki, są fanami książek Tolkiena oraz Andrzeja Sapkowskiego. W muzyce dawnej najbardziej podoba im się fakt, że jest grana na prawdziwych instrumentach i można ją zagrać zarówno na ogromnej sali koncertowej, ale również w lesie tylko dla siebie.

„I to jest dla mnie piękne, że ta siła przekazu jest mocna nawet przy jednym instrumencie, jednym głosie i bez nagłośnienia, bez wszystkich współczesnych rzeczy, którymi dysponuje na przykład orkiestra czy rockowy zespół” – zaznacza artystka

W ich autorskiej twórczości można doszukać się tęsknoty, chęci powrotu do natury oraz dużo miłości. Małżeństwo będąc na scenie stara się przekazać wartości, które są dla nich ważne takie jak rodzina, szczerość i miłość.

Już niedługo będzie okazja, aby posłuchać muzyki zespołu Żniwa na żywo, a dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się osobiście dostępna będzie relacja live na ich kanale w serwisie YouTubie.

„To jest w zasadzie trzeci z serii koncertów, które trochę nam z przypadku się stworzyły w momencie kiedy wszyscy byliśmy zamknięci w domach. (…) Zrobiliśmy pierwszy koncert live z zespołem Dziwoludy, a rok później stwierdziliśmy że będziemy to kontynuować i zaprosiliśmy wtedy Łysą Górę i Huskarla.” – wspomina Paweł Ulatowski

Koncert obędzie się 12 listopada we Wrocławiu, a muzycy zaprosili do udziału w wydarzeniu takie zespoły jak Żywiołak oraz Kosy.

Żywiołak, KOSY i Żniwa zagrają na jednej scenie 12 listopada we Wrocławiu. W tym roku odbędzie się trzecia edycja koncertów “Na trakcie Żniw” pod nazwą “Dwa Żywioły” – taką samą, jak nazwa świeżo wydanego albumu grupy Żniwa, który będzie miał oficjalną premierę podczas wydarzenia.
Koncert można będzie zobaczyć bezpłatnie, na żywo – transmitowany na kanale
 
 lub można stanąć pod sceną w Klub Łącznik we Wrocławiu (200 miejsc)
Bilety już dostępne:

https://goout.net/pl/bilety/na-trakcie-zniw-dwa-zywioly-zywiolak+zniwa+kosy/octo/

Wybierając dowolny merch Żniw na zrzutka.pl/zniwa otrzymasz 15% zniżki na bilety do Klubu Łącznik!