Ciekawe pomysły na spędzenie deszczowej soboty w Poznaniu

W nadchodzący weekend na ulice stolicy Wielkopolski wyjdą poznańscy Bambrzy w ramach Festiwalu Tradycji Poznańskich. Nie zabraknie także koncertów, spektakli oraz seansów filmowych – także plenerowych. Będzie także coś dla miłośników spacerów i historii a także fanów sportowych legend.

“Kino, kawiarnia i spacer” 

W ramach cyklu będzie można przejść się po Śródce trasą sacrum. Spacer rozpocznie się przy moście biskupa Jordana. Następnie jego uczestnicy zobaczą Ostrów Tumski i Archidiecezję Poznańską, kościół św. Małgorzaty, budynek dawnej Kongregacji Filipinów i przejdą na rynek Śródecki. Obejrzą zespół poklasztorny reformatów, kościół św. Kazimierza, a także Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Przechadzka zakończy się przy Bramie Poznania ICHOT. Urozmaiceniem spaceru będzie pokaz filmu o tematyce związanej ze Śródką. Na uczestników czekać będzie również poczęstunek przygotowany przez lokalną restaurację oraz konkurs z nagrodami.

Zbiórka przy moście Biskupa Jordana

Godz 10:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie

Festiwal Tradycji Poznańskich – Poznań w formie 

Podczas rodzinnego festynu jak zwykle będzie okazja do bezpłatnych badań i porad lekarskich. Młodsi poznaniacy i poznanianki będą mogli m.in. obejrzeć spektakle Teatru Mozaika i poznać “Tajemnice glinianych dzbanków”. Na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta i placu Kolegiackim na gości w każdym wieku czekać będą atrakcje kulturalne, bezpłatne badania profilaktyczne, tańce, animacje i warsztaty.

Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta

Godz. od 11:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Festiwal Tradycji Poznańskich – spotkanie ze sportowymi legendami

W samo południe na dziedzińcu szkoły baletowej będzie można porozmawiać o sportowych tradycjach Poznania. W dyskusji udział wezmą: Andrzej Juskowiak – były piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Herkt – trener, który doprowadził kobiecą reprezentację Polski w koszykówce do tytułu mistrza Europy w 1999, a drużynę Olimpii Poznań – do mistrzostwa Polski oraz Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Wykład inauguracyjny “Sport w dawnym Poznaniu” wygłosi prof. Ryszard Wryk.

Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia 8

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie

Wielki Dzień Pszczół 2023

Zbliża się Wielki Dzień Pszczół. Znaczenie tych małych mieszkańców Ziemi jest ogromne. Przekonać się będzie można o tym podczas wydarzeń organizowanych z tej okazji w całym Poznaniu. Odbędą się m.in. warsztaty, wystawy edukacyjne, spotkania i spektakle. Będzie to okazja do poznania nie tylko pszczół miodnych, ale przede wszystkim tych dziko żyjących.

Różne lokalizacje

Wstęp wolny (na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy)

Więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl.

“Fleabag” w Pałacowym

Monodram “Fleabag” to nie tylko obsypany nagrodami spektakl, który stał się inspiracją dla kultowego serialu BBC, ale też prawdziwa sceniczna jazda bez trzymanki. Waller-Bridge z uwagą przygląda się głównej bohaterce i jej z pozoru zwykłemu życiu, bezlitośnie, celnie i przezabawnie puentując absurdy życia współczesnej młodej kobiety. Po rekordowym sukcesie frekwencyjnym w 2019 roku, ten uwielbiany przez widzów i krytyków spektakl, wraca na kinowe ekrany. Monodram zarejestrowano na żywo na londyńskim West Endzie. 

Kino Pałacowe, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 19:00

Bilety: od 30 zł

Więcej na stronie CK Zamek

Klub Gier Fantastycznych 

W sobotę odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Gier Fantastycznych we współpracy z Centrum Szyfrów Enigma. Na chętnych czeka masa świetnych gier i ludzi. Jak to działa? Przychodzi się na spotkanie, wybiera grę albo siada do stolika z osobami, które chcą w coś zagrać. 

Centrum Szyfrów Enigma, ul. Św. Marcin 78

Godz. 10:00 – 18:00

Udział – bezpłatny

Więcej na stronie wydarzenia

Botaniczna Piątka

Chętni będą mogli pokonać 5 kilometrów podczas letniej edycji biegu. Trasa poprowadzona została malowniczymi alejkami Ogrodu Botanicznego. Udział w imprezie ma więc walory rekreacyjne i poznawcze nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Przy okazji głównego biegu przygotowano również zmagania nieco młodszych biegaczy na dystansach zależnych od wieku sportowca – od 100 do 1000 metrów. 

Ogród Botaniczny, ul. Dąbrowskiego 165

Start: od 9:00

Bilety: od 39 zł

Więcej na stronie wydarzenia

Targ Śródecki

Targ nie jest zwyczajną biesiadą i nieprzypadkowo odbywa się właśnie na Śródce, w miejscu, które miało niebagatelny wpływ na powstanie i rozwój Poznania. Archeolodzy podają, że to właśnie tutaj około drugiej połowy X wieku odbywać się miała stała wymiana handlowa, która w późniejszych wiekach przerodziła się w regularne targi, odbywające się w każdą środę tygodnia. Uważa się, że Śródka swoją nazwę wzięła właśnie od tych cotygodniowych spotkań. Podczas Targu Śródeckiego znaleźć będzie można m.in. produkty regionalne i rękodzieła, wziąć udział w pokazach kulinarnych, konkursach, spacerze po Śródce i posłuchać występów muzycznych. 

ul. Filipińska (plac przed muralem)

Godz. 10:00 – 16:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

O Królewsko – Cesarskim Trakcie w jednym akcie

Spektakl ten to niezwykle wesoła przygoda z historią. Dwoje bohaterów – uczniów zabiera młodego widza w pasjonującą podróż przez wieki. By przyjrzeć się bliżej dziejom państwa polskiego, aktorzy wędrują Traktem Królewsko-Cesarskim w Poznaniu śladami władców. Dzięki lekkim i zabawnym scenom okazuje się, że poznawanie odległej przeszłości nie jest wcale nudne, a wręcz przeciwnie – może być niesamowicie interesujące.

Sobota: nad jeziorem Rusałka, niedziela: nad Wartą (Stary Port) oraz Food Fyrtel Posnania, (ul. Pleszewska 1)

Sobota: godz. 17:30, niedziela: godz. 12:00 (Stary Port) i 14:00 (ul. Pleszewska 1) 

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie 

Downset Pod Minogą

Niespełna rok temu pochodzący z Los Angeles pionierzy hybrydy rap/hardcore, społeczno-polityczni aktywiści z Downset powrócili po ośmioletniej przerwie z płytą “Maintain”. Ukazała się ona pod szyldem wytwórni Nuclear Blast. Amerykanie tego lata aktywnie koncertują w Europie, a jedną z okazji do zobaczenia ich w naszym kraju będzie poznański koncert. Styl muzyczny Downset, który jest połączeniem hardcore’a i osadzonych w rapowych klimatach wokali Raya Oropezy pozwolił zespołowi wybić się na tle innych grup metalowych, a przy tym występować u boku najważniejszych formacji przełomu XX i XXI wieku. W roli supportów wystąpią Embitter oraz Unbeaten.

Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

start: 19:00

Bilety od 99 zł

Więcej na stronie wydarzenia

AudioFeels na Kolegiackim

AudioFeels to grupa wykonująca muzykę w stylu Vocal Play. Jest to nowatorskie podejście do śpiewania, które polega na imitacji instrumentów poprzez maksymalne wykorzystanie możliwości ludzkiego głosu. Zespół został stworzony w 2007 roku przez wychowanków Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Staranna edukacja pozwoliła na podjęcie ambitnego zadania – stworzenia wyjątkowego, nowoczesnego brzmienia daleko wykraczającego poza chóralną tradycję. Będzie to pierwszy plenerowy koncert AudioFeels w Poznaniu od ponad… 7 lat. Poprzedni zagrali przy okazji 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sobotni koncert odbędzie się podczas Festiwalu Tradycji Poznańskich. 

Plac Kolegiacki

Godz: 20:00

Wstęp wolny

Więcej o koncercie na stronie wydarzenia oraz Festiwalu Tradycji Poznańskich

Opowiedzą o narodzinach średniowiecznego Poznania

Od początków istnienia miasta o jego charakterze decydowała przestrzeń publiczna tworząca ramy dla życia mieszkańców. Wpływ na architekturę i urbanistykę Poznania miały zarówno doniosłe wydarzenia historyczne, jak i potrzeby codziennego życia. “Miastoobraz” to dobra okazja do poznania ciekawego fragmentu przestrzeni wpisanego w zabytkowy miejski krajobraz. Tegoroczna edycja koncentruje się na miejscu narodzin średniowiecznego Poznania w kształcie, którego ślady są rozpoznawalne do dzisiaj. 

Różne lokalizacje 

Różne godziny

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie organizatora

II Wieczór dudziarski w Pan Gar 

Dudy to jeden z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych instrumentów Europy. Sobotni wieczór w Pan Gar będzie unikalną okazją do usłyszenia ich w różnych wariantach. Spotkanie odbędzie się w formie historycznej gawędy połączonej z kameralnym koncertem muzyki dawnej i tradycyjnej. Zagrają i opowiedzą: Anton Korolev (dudy galicyjskie, szwedzkie, kozioł wielki, fidel) i Mikołaj Woźniak (dudy średniowieczne, galicyjskie, wielkopolskie, białoruskie, węgierskie, szkockie, szałamaja, piszczałka). 

Pan Gar/Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, 

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

Najważniejsza jest loka (liza)cja

W trakcie sobotniego spaceru uczestnicy wrócą do początków miasta wybudowanego na lewym brzegu Warty, które zostało otoczone pierścieniem umocnień, z tajemniczymi nazwami przyrynkowych uliczek i rynkiem będącym sercem tętniącego życiem ośrodka. To okazja, aby dowiedzieć się o różnych aspektach życia mieszkańców grodu Przemysła. Spojrzenie wstecz i próba odszukania śladów przeszłości we współczesnej przestrzeni miejskiej pomogą dostrzec, że budowa miasta jest procesem, który trwa wieki.

Róg ul. Szewskiej i Dominikańskiej (start spaceru)

Godz. 17:00   

Wstęp wolny

Szczegóły można znaleźć na stronie organizatora.