Pamięci wyjątkowego małżeństwa, czyli Poznańskie Dni Kinomanów

Trwają Dni Poznańskich Kinomanów, czyli wyjątkowe święto kina poświęcone pamięci Bogdana i Marii Kalinowskich. Dobrze znane poznaniakom i nie tylko małżeństwo uznawane jest za największych miłośników filmów, które regularnie odwiedzało poznańskie kina, opisując każdy obejrzany film. Co w tym roku przygotowano dla uczestników? O tym w programie „Hej Poznań” opowiedziała Małgorzata Kuzdra.

 

Bogdan i Maria Kalinowscy to najsłynniejsza para kinomanów nie tylko w Poznaniu, ale i całej Polsce. Nie przegapili kinowych premier, oglądali regularnie wyświetlane filmy, uczestniczyli w festiwalach kinowych. Choć miłośników kina jest wielu, to małżeństwo wyróżniało się swoją konsekwencją oraz… zapiskami, które tworzyło.

„Ich wyjątkowość polegała także na tym, że pan Bogdan dokładnie katalogował wszystkie obejrzane przez nich filmy. Dzięki temu wiemy, że razem obejrzeli ponad 15 tysięcy filmów, więc jeśli ktoś pyta, co jeszcze w życiu robili – chyba nie bardzo” – śmieje się gościni programu Hej Poznań.

Jak dodaje, wspólne oglądanie rozpoczęli po ślubie. Choć pracowali, udawało im się znaleźć czas na pasję filmową.

Gościni opowiedziała także o tegorocznej edycji festiwalu, która rozpoczęła się w czwartek, 7 września i potrwa do końca weekend, 10 września.

W tym roku nie brakuje przedpremier i ciekawych seansów, ale ciekawostką jest Secret Cinema. Co to takiego?

To pokaz sekretnego kina, co oznacza, że widzowie kupują bilet na seans nie wiedząc, jaki film zostanie wyświetlony, ani… gdzie! Miejsce spotkania ogłaszane jest na 24 godziny przed seansem wraz z godziną, a następnie uczestnicy wspólnie idą do wskazanego kina.

Tegoroczny pokaz Secret Cinema już dziś o godzinie 18:00 oraz dodatkowy pokaz o godzinie 20:30. Bilety dostępne są online.

Atrakcji nie zabraknie także w weekend. Zarówno w sobotę jak i niedzielę odbywać się będą pokazy filmowe. W sobotę dodatkowo odbędzie się także wyjątkowy quiz, w którym mogą wziąć udział nie tylko wytrwani znawcy kina, ale także ci, którzy lubią filmy, choć widzieli ich nieco mniej. Pytania będą przystępne dla wszystkich kinomanów, bez względu na stopień ich wiedzy filmowej. Wydarzenie odbędzie się w klubie Pies Andaluzyjski. Przed quizem odbędzie się pokaz filmu „Rekord Absolutny”, czyli film o państwie Kalinowskich. Początek o 18:30.