Zaczyna się Afrykamera!

Kino Muza zaprasza na VII festiwal Filmów Afryki Afrykamera. W dniach od 2o do 25 kwietnia będzie można nie tylko zobaczyć egzotyczne dla nas filmy z Czarnego lądu, ale także wygrać książki i okazy sztuki afrykańskiej.

PROGRAM:
 
20.04 (sobota)
17.30 DZISIAJ ,
reż. Alain Gomis, Francja, Senegal 2012, 86min.
20:45 MATERIAŁ ,
reż. Craig Freimond, RPA 2012, 94min.
 
21.04 (niedziela)
19:00 DZIEWICA MARGARIDA,
reż. Licinio Azevedo, Mozambik 2012, 90min.
 
22.04 (poniedziałek)
19.15 SABABOU, AFRYKAŃSKIE PRZEBUDZENIE,
reż. Samir Benchikh, Wybrzeże Kości Słoniowej, Francja 2012, 97min.
 
23.04 (wtorek)
17.15 NIEOBECNOŚĆ,
reż. Mama Keita, Francja, Senegal 2009, 84min.
 
24.04 (środa)
18.45 MADAME TYSON,
reż. Edward Porembny, Polska, Francja, Senegal 2013, 84min.
 
25.04 (czwartek)
18.00 BLOK KRÓTKICH METRAŻY: LUDZKIE PEJZAŻE,
ok.100min. (bilety 8 zł)

20.04 (sobota)
17.30 DZISIAJ (TEY)
Alain Gomis
Francja, Senegal / 2012 / 86 min
„Dzisiaj” pokazuje ostatni dzień z życia Satché (Saul Williams), młodego Senegalczyka, który powraca do kraju, aby umrzeć. Pierwsze sekwencje filmu pokazują jego powolny spacer korytarzem, wśród płaczu przyjaciół i rodziny. Następnie widzimy Satche siedzącego w pokoju ze starszyzną, która ogłasza ostatni dzień jego życia. Nie dostaje konkretnego powodu, oprócz tego, że „został wybrany”. Jednak przyczyna nie jest tutaj istotna, bo śmierć każdego człowieka jest nieuniknioną koleją rzeczy. Jednym z przesłań filmu jest to, że każdy z nas pewnego dnia „zatrzyma się”, nie kończąc tego, co zaczął. Ten głęboki i filozoficzny obraz, próbuje uchwycić ostatni dzień życia umierającego człowieka i jego walkę w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju. Porusza przy tym nie tylko kwestie przemijania, ale także wyobcowania ‘bezdomnego’ emigranta. Ten przesycony atmosferą „ghost story” to wzruszająca i przejmująca poezja filmowa.
Nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2012. Tegoroczny zwycięzca FESPACO, odbywającego się w Wagadugu (Burkina Faso), najważniejszego festiwalu filmów afrykańskich.
20.45 MATERIAŁ (MATERIAL)
Craig Freimond
RPA / 2012 / 94 min
Komedia. Młody Kassim pracuje z ojcem w rodzinnym sklepie z tkaninami. Zawsze uśmiechnięty jest ulubieńcem klientów. Jednak życie Kassima nie kończy się w sklepie. Prowadzi drugie, potajemne życie komika. Jako muzułmanin wychowywany w tradycyjnej rodzinie hinduskiej nie może pozwolić sobie na takie zajęcie. Komedia i śmiech uznawana są bowiem za coś niepoważnego. Kassim zdaje sobie sprawę z nieuniknionej konfrontacja z rygorystycznym ojcem. W międzyczasie wciąż jednak wymyka się nocami z domu, żeby występować na deskach klubów w Durbanie. Czy jednak w Islamie jest miejsce na śmiech i autorefleksję?
„Materiał”, w którym w roli głównej występuje Riaad Moosa (z zawodu lekarz), jeden z najsławniejszych południowoafrykańskich komików, stał się niespodziewanym hitem w RPA i najbardziej kasowym filmem w historii lokalnej kinematografii. Prawa do dystrybucji filmu wykupiono już m.in. w Indiach i w Wielkiej Brytanii.
21.04 (niedziela)
19:00 DZIEWICA MARGARIDA (VIRGEM MARGARIDA)
Licinio Azevedo
Mozambik, Portugalia / 2012 / 90 min
Mozambik, rok 1975. Po 500 latach portugalskiej kolonizacji, Mozambijczycy po raz pierwszy wywieszają swoją flagę. Ci, którzy walczyli o niepodległość, mogą zacząć realizować swoje socjalistyczne ideały. Jednym z pomysłów jest reedukacja prostytutek i przekształcenie ich w „nowe kobiety” mające służyć rewolucji. Sto kobiet, prostytutek lub podejrzanych o prostytucje, zostaje aresztowanych. Wśród nich jest Margarida, dziewczyna z prowincji, która trafia do obozu z powodu braku dokumentów. Długie życie w odosobnieniu, w otoczeniu samych strażników i więźniarek sprawia, że kobiety muszą na nowo zdefiniować swoje człowieczeństwo.
Reżyser filmu Licynio Azebedo przyjechał do Mozambiku zaraz po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W 1999r. nakręcił dokument „Prostytutki” o obozach reedukacyjnych dla kobiet. „Vigrin Margarida” to jednak coś więcej niż tylko kontynuacja dla tego filmu. Reżyser pokazuje w nim brutalne traktowanie kobiet, które zamknięte w obozach, są bite i upokarzane w imię rewolucji. Mimo nawiązania do wydarzeń z przeszłości, film jest komentarzem rzeczywistości i ludzi będących aktualnie u władzy.
22.04 (poniedziałek)
19.15  SABABOU. AFRYKAŃSKIE PRZEBUDZENIE (SABABOU)
Samir Benchikh
Francja, Wybrzeże Kości Słoniowej / 2012 / 93 min
Na Wybrzeżu Kości Słoniowej szerokie grono osób aktywnie walczy o lepsze jutro. Każdy z własnym ambitnym projektem, każdy na miarę swoich mozliwości i umiejętności zmienia świat, który go otacza. Światowej sławy artysta reggae Tiken Jah Fakoly walczy o pojednanie między zwaśnionymi politykami w Gwinei czy Mali. Poprzez swoje piosenki nawołuje do pokoju i pozytywnych zmian. Jednak nie każdemu dana jest tak wielka siła przebicia. Nastolatka Rosine Bangali walczy o prawa dzieci, o rozpowszechnienie świadomości, że w szkole nie może być miejsca na kary cielesne. Michel Yao aktywnie działa jako prawnik oferujący swoje usługi licznym pokrzywdzonym przez system więziennictwa, w którym oskarżony może tkwić przez wiele lat bez procesu czy dowodów. Z kolei Diabson Téré, muzyk reggaeowy, o wiele mniej rozpoznawany niż jego sławny rodak, stara się wprowadzić kulturę do najbiedniejszych dzielnic stolicy kraju. Każdy z nich własną misją, jednak wspólnie buduje nowe oblicze kraju i kontynentu.
23.04 (wtorek)
17.15  NIEOBECNOŚĆ (L’ABSENCE)
Mama Keita
Senegal, Francja / 2009 / 81 min
Senegalski naukowiec Adama Diop (w tej roli William Nadylam) 15 lat temu wyjechał z kraju i – tak jak wielu innych utalentowanych ludzi z jego pokolenia – zamieszkał w Paryżu. Jako majętny, odnoszący spore sukcesy zawodowe emigrant, niechętnie wraca do kraju i wspomnień z nim związanych. Jednak na wieść o chorobie starej już babci, decyduje się na krótki powrót do ojczyzny. Wizyta w Senegalu jątrzy niezagojone rany i odnawia traumatyczne wspomnienia, szczególnie, gdy dowiaduje się, że porzucona przez niego przed laty głuchoniema siostra Aisha zarabia na życie jako prostytutka. Adama postanawia wyrwać ją ze spirali przemocy, łatwych pieniędzy i narkotyków. Nie jest to jednak takie proste, sam bowiem powoli zaczyna przyjmować reguły rządzące mętnym i przestępczym podziemiem miasta.
24.04 (środa)
18.45  MADAME TYSON
Edward Porembny
Polska, Senegal / 2013 / 90 min
Film dokumentalny “Madame Tyson” to historia, w której głównymi bohaterami są: sławna polityk i zarazem pierwsza kobieta promująca walki – Ndeye Ndiaye Tyson oraz dwóch młodych Senegalczyków – Modou i Thiam. Pomimo analfabetyzmu, Ndeye Ndiaye Tyson stała się w Senegalu znaną osobą, a także wzorem do naśladowania dla wielu rodaków. Przemieszcza się ogromną Hondą, zatrudnia osobistego szofera i asystenta. Gdziekolwiek się pojawia, wzbudza podziw, uznanie i respekt.
Z kolei Modou i Thiam dzięki zapasom chcą odmienić swoje życie. Rywalizują ze sobą, bo każdy z nich ma nadzieję, że pewnego dnia zostanie zauważony przez sławną promotorkę, wygra walkę o lepsze życie i stanie się następnym mistrzem senegalskich zapasów. I właśnie droga, którą zakończy wybór przez Ndeye Ndiaye Tyson zwycięzcy na koniec sezonu zapaśniczego i zorganizowanie mu wielkiej walki, stanowi dominujący wątek w filmie.
Film, który łączy miłość, nienawiść, nadzieje i złudzenia zabiera widza w kolorową, kulturową podróż prowokującą do refleksji nad ludzką kondycją w społeczeństwie zmuszonym do ciągłej walki. “Madame Tyson” to obraz, który przedstawia alternatywę dla nielegalnej imigracji. Pokazuje bowiem nowe możliwości odniesienia sukcesu i to nie tylko w Senegalu.

25.04 (czwartek)
18.00  BLOK KRÓTKICH METRAŻY: PEJZAŻE LUDZKIE (HUMANSCAPES)
Różni
Tanzania, Zimbabwe, RPA, Kamerun, Kenia, / 2012 / 106 min
Konkursowy blok krótkich metraży złożonych z filmów z całego kontynentu.
IYEZA
Reż. Kudzanai Chiurai, Zimbabwe 2013, 12min.
Odważna inscenizacja „Ostatniej wieczerzy” jako alegorii wojen domowych i przemocy na kontynencie afrykańskim
 
BĄDŹ MI SOJUSZNIKIEM (TU SERAS MON ALLIE)
Reż. Rosine Mfetgo Mbakam, Kamerun 2012, 20min.
Młoda Dome dociera do Brukseli na fałszywym paszporcie, z nadzieją, że uda się na stałe zamieszkać w ‘raju’. Wkrótce jednak oszustwo się wydaje, pozostawiając Dome bez wyboru…

NASZ STATEK (UMKHUMBI WETHU)
Reż. Garon Campbell, RPA 2011, 26min.
Bezrobotny Isaac żyje z tego, co uda mu się znaleźć na ulicy. Opuszczony przez żonę, samotnie wychowuje syna, któremu próbuje zapewnić edukację oraz szczęśliwe dzieciństwo. Czy Isaac podoła jednak wyzwaniu bycia ojcem?
 
KICHWATELI
Reż. Bobb Muchiri Njenga, Kenya 2012, 7min.
Krótki poetycki film, którego akcja umiejscowiona jest w post-apokaliptycznym afrykańskim slumsie. Wędrówka przez podświadomość młodego chłopca jest metaforyczną duchową podróżą. Jej uzupełnieniem jest muzyka Just a Band (alternatywny rock z Kenii), Maasai Mbili (Kenia) i duetu breakbeatowców z Berlina – Modeselektor.
 
CHUMO
Reż. Jordan Riber, Tanzania 2011, 40min.
Romantyczna podróż w piękne scenerie wybrzeża Tanzanii. Film zrealizowany w ramach projektu pomocowego, umiejętnie wychodzi z ograniczeń tego rodzaju produkcji filmowych i wprowadza poetyckie drugo dno do prostej opowieści o konieczności bycia wiernym.
Juma jest biednym rybakiem, który uwielbia snuć opowieści. Jego ukochaną jest Amina, pochodząca z majętnej rodziny. Wszelkie więc próby ożenku z nią wydają się być skazane na porażkę. Juma jednak zdolny jest poświęcić wszystko dla swojej ukochanej.

Bilety: 13 zł
Karnet na 3 seanse: 30
Czwartek: 8 zł