Kąpmy się rozważnie!

Panujące upały sprawiają, że znacznie chętniej szukamy ochłody w wodzie. Niestety, jak wskazują lawinowo rosnące statystki utonięć, nie robimy tego rozważnie. Dlatego wielkopolscy policjanci apelują do wszystkich miłośników kąpieli o rozwagę i zachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Tragicznych przypadków przybywa z dnia na dzień, a panujące tropikalne upały sprawiają, że znacznie więcej ludzi szuka ochłody w wodzie – nie zawsze rozsądnie.

Oto kilka przykładów: w sobotę 3 sierpnia w miejscowości Karski w powiecie ostrowskim. Podczas kąpieli w zbiorniku wodnym po starej żwirowni, utonął 19.latek. Młody mężczyzna kąpał się wraz ze swoim bratem i kolegą. W pewnym momencie chłopak zniknął pod wodą. Kolega próbował dopłynąć w to miejsce i ratować 19-latka, lecz jego wysiłki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Z uwagi na głębokość akwenu na miejsce wezwano specjalistyczną grupę ratownictwa wodnego Państwowej Straży Pożarnej z Konina. Niestety, nurkom do chwili obecnej nie udało się odnaleźć ciała.

4 sierpnia około godziny 9 rano strażacy i policjanci wyciągnęli z wody jeziora Lubstowskiego (gm. Sompolno) ciało 28.letniego mieszkańca powiatu kolskiego. Mężczyzna był poszukiwany od kilku dni po tym, jak przy dzikim kąpielisku policjanci znaleźli należący do niego samochód. Od samego początku wszystko wskazywało na to, że mogło dojść do utonięcia.

Zaledwie trzy godziny później policjanci znów otrzymali zgłoszenie o kolejnym tragicznym zdarzeniu. Doszło do niego na stawie po opuszczonej żwirowni w miejscowości Turowy w powiecie pleszewskim. W trakcie rodzinnego wypoczynku utonął 52.letni mężczyzna.

Przez dwa dni policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie wspólnie ze strażakami poszukiwali 38.letniej kobiety, która ostatni raz widziana była w trakcie kąpieli w wodach jeziora koło Lutomia. 5 sierpnia strażacy wyłowili z jeziora jej ciało…

Policjanci przypominają zasady bezpiecznej kąpieli:

– kąp się tylko w miejscach, gdzie jest ratownik,
– staraj się nie pływać sam – możesz poprosić kogoś, aby Cię obserwował w trakcie pływania,
– nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody
– zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna,
– pamiętaj, nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki,
– bezpieczeństwo kąpiących, zwłaszcza dzieci, zwiększą dostępne pomoce typu: skrzydełka pływackie, koła nadmuchiwane itp.
– w trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna,
– nie biegaj po pomostach – możesz potrącić znajdujące się tam osoby,
– nie wrzucaj do wody śmieci, szkła,
– nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego oraz znaków ostrzegających o niebezpieczeństwie,
– zwracaj uwagę na innych kąpiących się – ktoś może potrzebować Twojej pomocy.
– jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą, natychmiast wezwij pomoc,
– nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku,
– nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem,
– nie wchodź do wody po wypiciu alkoholu,
– w przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdź z wody,
– nie przebywaj zbyt długo w wodzie, stosuj odpowiednio długie przerwy.