Sok świeżo wyciskany czy pasteryzowany?

100 % soki dzielimy na soki świeżo wyciśnięte tzw. niepasteryzowane ( o krótkim okresie trwałości, zwykle 1-3 dni,  wymagające zapewnienia nie przerwania warunków chłodniczych od produkcji do konsumpcji) oraz soki pasteryzowane NFC bądź z koncentratu.

Czym właściwie jest pasteryzacja? To zapoczątkowana przez Ludwika Pasteura technika konserwacji za pomocą odpowiednio dobranego podgrzewania produktów spożywczych, tak aby zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych lub enzymów przy jednoczesnym zachowaniu smaku produktów i uniknięciu obniżenia ich wartości odżywczych. Głównym zadaniem pasteryzacji jest przedłużenie trwałości produktów poprzez unieszkodliwienie form wegetatywnych mikroorganizmów. Proces ten nie niszczy jednak form przetrwalnikowych  ani większości wirusów.

W skrócie pasteryzacja to poddanie soku obróbce termicznej w kontrolowanych warunkach czasu i temperatury co zapewnia trwałość produktu w ciągu wielomiesięcznego przechowywania  w temperaturze otoczenia. Klasyczna metoda pasteryzacji polega na ogrzewaniu produktu do temperatury powyżej 70 °C, jednak nie wyższej niż 100 °C w ciągu kilku minut. Im wyższa temperatura pasteryzacji tym krótszy jej czas.  

W ofercie przedsiębiorstwie Quick Fresh Sp. z o.o. właściciela marki ,,Soki na Dzień Dobry’’ znajdziemy zarówno soki niepasteryzowane (sok z marchwi 250 oraz 500ml, sok marchew –seler oraz sok z kiszonej kapusty). W trakcie produkcji soku pasteryzowanego sok  po wytłoczeniu trafia do pasteryzatora rurowego przepływowego, gdzie ulega ogrzaniu do temperatury 85°C. Proces ten trwa nie dłużej niż 3 minuty. Medium płynącym w przeciwprądzie do  produktu jest woda o temperaturze ~90°C. Sok na gorąco rozlewany jest do butelek szklanych o objętości 250 ml lub do aseptycznych opakowań typu Bag-in-Box o objętości 3 i 5l.  Trwałość soku w butelce to kilka miesięcy, a w opakowaniu aseptycznym 1 rok. W ofercie “Soków Na Dzień Dobry” znajduje się wiele smaków soków pasteryzowanych. Są to zarówno soki z owoców jak i warzyw krajowych (np. 100% naturalnie mętny  sok jabłkowy, sok jabłkowo-buraczkowy, sok jabłko-marchew i inne), soki z cytrusów (w tym także sok z ananasa) jak i połączenia soku jabłkowego z owocami  np. jabłko-czarna porzeczka, jabłko – mango.