Plac Wolności ma tętnić życiem. Wyłoniono koncepcję zagospodarowania

Wiadomo już jak od przyszłego roku ma wyglądać Plac Wolności w czasie sezonu wiosenno-letniego. Estrada Poznańska poinformowała, że w drodze konkursu wyłoniono koncepcję sezonowego zagospodarowania placu na potrzeby kulturalne, rekreacyjne i gastronomiczne.

 

Konkurs Estrady Poznańskiej miał wyłonić koncepcję zagospodarowania przestrzennego dla Placu Wolności w okresie wiosenno-letnim. Zgodnie z założeniami, projektanci musieli uwzględnić stworzenie tam trzech stref – koncertowej, gastronomicznej i odpoczynku. Mają one działać od kwietnia do września.

Jak wyjaśnia Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej, szczególnie dużą uwagę przykładano to strefy gastronomicznej, w związku z przebudową Starego Rynku i uciążliwościami dla tamtejszych lokali oraz ograniczonymi możliwościami organizowania tam stref gastronomicznych w czasie remontu.

Bardzo ważna była także kwestia funkcjonalności placu, a także mobilności poszczególnych elementów, co umożliwiłoby organizację szeregu wydarzeń.

Do konkursu przystąpiły cztery pracownie: 1050 Pracownia Architektury, Pracownia architektoniczna Insomia, A2P2 Architektura&Planning i UGO Architecture.

Sąd konkursowy, składający się z ekspertów w dziedzinie architektury i urbanistyki, zabytków, a także przedstawicieli Estrady Poznańskiej i Rady osiedla Stare Miasto, wybrał projekt pracowni UGO Architecture, zwracając uwagę na oczekiwania i potrzeby użytkowników Placu Wolności.

Twórcy otrzymali nagrodę w wysokości 8 tysięcy złotych za „najbardziej elastyczne i dobrze przemyślanie rozwiązanie”. W uzasadnieniu wskazano m.in. uwzględnienie wielu możliwych scenariuszy użytkowania placu. Doceniono także m.in. „logiczne strefowanie funkcji i dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne”.

„Wyróżnikiem pracy o nazwie „Przystanek Rynek” jest różnorodna i dająca się zmiennie oraz wygodnie kształtować aranżacja placu. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach.” – podkreśla Estrada Poznańska.

Jak wyjaśnia instytucja, realizacja projektu ma ożywić przestrzeń Placu Wolności już od wiosny przyszłego roku.