Darmowe danie, kawa, deser? Poznańskie restauracje zachęcają do krwiodawstwa

Poznańskie restauracje postanowiły zainspirować się lokalami z Krakowa i zachęcić poznaniaków i turystów do oddawania krwi. W wybranych miejscach osoby, które podzieliły się tym niezwykle cennym lekiem mogą uzyskać darmowe danie, deser lub deser.

Mimo postępu nauki i medycyny do dziś nie udało się wyprodukować skutecznego zamiennika dla krwi, która jest niezwykle ważna przy ratowaniu życia i zdrowia. Właśnie dlatego tak istotne jest, by jak najwięcej osób dzieliło się tym cennym lekiem. Niestety, krwi często brakuje, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Niedawno krakowskie restauracje rozpoczęły akcję, w ramach której nagradzały tych, którzy są krwiodawcami. Po przedstawieniu zaświadczenia o oddaniu krwi, mogły uzyskać dodatki lub zniżki w lokalach gastronomicznych. Miało to zachęcić mieszkańców i turystów do krwiodawstwa.

Pomysł „podpatrzyły” poznańskie lokale, które przeniosły akcję na własne podwórko. Jak przyznają, choć zwykle nie jest im po drodze z kopiowaniem pomysłów, to tu cel jest tak szczytny, a pomysł interesujący, że postanowiono przenieść go na grunt poznański.

W akcji bierze udział obecnie 31 lokali gastronomicznych na terenie miasta, ale wciąż dołączają kolejne. Osoby, które oddały krew pełną w okresie od lipca do końca września 2021 i okażą zaświadczenie (np. o dniu wolnym w pracy w zamian za krwiodawstwo lub inne zaświadczenie z punktu krwiodawstwa), mogą liczyć na prezent. W zależności od lokalu może to być darmowe danie, pizza, deser, napój czy wyrób spożywczy.

Akcja dopiero się zaczęła, ale już spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród poznaniaków. Wielu zwraca uwagę na trudny dla gastronomii okres pandemii i docenia to, że mimo tego chce pomagać innym. Działania choć są oddolną inicjatywą, to są wspierane przez poznańskie RCKiK i Miasto Poznań.

Lista lokali biorących udział w akcji dostępna jest tutaj.