Na informacyjnym froncie – o wojnie, która toczy się w Internecie” – spotkanie dla seniorów

Wojna w Europie XXI wieku ma nieco inny wymiar niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Działania prowadzone są nie tylko pod względem militarnym, ale także informacyjnym w nowym wymiarze. Szczególnie dla seniorów, którzy nie zawsze są na bieżąco z nowinkami technologicznymi oraz sposobami działania oszustów „wojna informacyjna” może być niebezpieczna. Centrum Inicjatyw Senioralnych wraz ze Stowarzyszeniem Demagog zapraszają na spotkanie “Na informacyjnym froncie – o wojnie, która toczy się w Internecie”, skierowane właśnie do najstarszych mieszkańców Poznania.

 

Spotkanie organizowane jest z myślą o seniorach, którzy nie zawsze są świadomi tego w jaki sposób można manipulować treściami w Internecie – także w komentarzach.

Uczestnicy dowiedzą się m.in. w jaki sposób można rozpoznać rosyjskie narracje dezinformacyjne wykorzystywane w kontekście wojny w Ukrainie. Pomoże to w ustaleniu, które informacje zostały zmanipulowane, np. dotyczące ataku zbrojnego, sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej czy kryzysu humanitarnego. Jednocześnie seniorzy zostaną poinformowani o tym, jak właściwie reagować na dezinformację w mediach społecznościowych.

„Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że znów – podobnie jak w początkach pandemii COVID-19 – częściej zaglądamy do mediów i portali społecznościowych, poszukując aktualnych informacji o sytuacji za wschodnią granicą i trwającym kryzysie humanitarnym. W odruchu solidarności mobilizujemy się do działania: wspieramy akcje pomocowe, przekazujemy pieniądze na liczne zbiórki. Jednocześnie stale towarzyszą nam lęk, obawy i niepokój, które sprawiają, że stajemy się szczególnie podatni na dezinformację. A przecież wojna toczy się także na informacyjnym froncie” – mówi Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 21 marca, o godzinie 11:00 w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego w Poznaniu. Poprowadzi je ekspert w zakresie edukacji medialnej, Patryk Zakrzewski, koordynator Akademii Fact-checkingu i członek zarządu Stowarzyszenia Demagog.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne pod numerami: 61 847 21 11 lub 61 842 35 09. Uczestnicy, podobnie jak prowadzący, zobowiązani są do założenie maseczek ochronnych i dezynfekcje rąk.