Wyjątkowa wystawa stworzona przez 85 artystów. Uczci kardynała Wyszyńskiego

Rzadko zdarzają się wystawy tworzone przez więcej niż jednego artystę. W przypadku tej opowiadającej o niezłomnej postawie kardynała Stefana Wyszyńskiego, mamy do czynienia z 85 twórcami. W Poznaniu do 23 maja będzie można zobaczyć wystawę „Wyszyński – Pater Patriae”.

Od 7 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego, przy ul. Lubrańskiego 1 w Poznaniu można podziwiać niezwykłą wystawę „Wyszyński – Pater Patriae”. Opowiadała o niej w programie “Hej Poznań” jej kurator, prof. dr hab. Mirosława Rochecka.

Wystawa „Wyszyński – Pater Patriae” skupia dzieła 85 osób, reprezentujących różne dyscypliny artystyczne, w tym plastyków, rzeźbiarzy czy malarzy, pochodzących z różnych części Polski. Również sam temat prac jest szczególny.

Wystawa mówi o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na tą ważną w historii Polski postać, jego zasługi dla Kościoła i kraju. Twórcy z różnych pokoleń z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działania i wykonali obrazy prymasa. Początkowo artystów miało być 30, okazało się, że odzew był tak wielki, że finalnie dzieła wykonało 85 osób.

Reakcja odwiedzających wystawę „Wyszyński – Pater Patriae”  jest, według jej kuratora, bardzo pozytywna. Goście doceniają jakość dzieł, dużym pozytywem są komentarze twórców, które towarzyszą pracom, dopowiadają ich realizacje.

W rozmowie z Piotrem Szulcem podkreślono, iż wystawa może być świetną lekcją historii nie tylko o samym prymasie, ale także o wartościach, jakie wyznawał, a również o walce o niepodległość Polski.

Wystawę „Wyszyński – Pater Patriae” można zwiedzać do 23 maja. Została zorganizowana z inicjatywy Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu.

Więcej informacji dowiedzieć się można, oglądając program “Hej Poznań”.