“Biała Sobota” w Poznaniu: darmowe konsultacje i badania profilaktyczne

Jutro, 27 maja, w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) odbędzie się kolejna edycja wydarzenia “Biała Sobota”. Inicjatywa ta jest szansą dla mieszkańców Poznania na bezpłatne badania profilaktyczne i konsultacje z ekspertami zdrowia.

 

W programie wydarzenia znajdują się bezpłatne badania krwi, które pozwolą na określenie poziomu glukozy, D-dimerów, kreatyniny, mocznika, sodu, potasu, CRP, TSH, oraz wykonanie lipidogramu i badań wątrobowe. Ponadto, zainteresowani będą mogli skorzystać z badań słuchu, wzroku oraz dna oka.

Kobiety będą miały możliwość przeprowadzenia mammografii i cytologii z USG w Punkcie Profilaktyki Intymnej. Pozostałe badania obejmują EKG, pomiar ciśnienia krwi, rentgen klatki piersiowej, badania densytometryczne do wczesnego wykrywania osteoporozy, oraz ocenę znamion skórnych dermatoskopem w celu oszacowania ryzyka czerniaka.

Specjaliści z różnych dziedzin medycyny, takich jak diabetologia, kardiologia, urologia, geriatria, ginekologia, okulistyka, fizjoterapia, foniatria, neuropsychologia, udzielą porad na temat m.in. poprawnego żywienia, zdrowia psychicznego, oraz zachowania dobrej kondycji fizycznej.

Wydarzenie oferuje atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Dzieci otrzymają porady na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, natomiast seniorzy będą mogli skonsultować listę przyjmowanych leków. Dodatkowo, informacje o bezpłatnych usługach oferowanych przez Miasto, takich jak Złota Karta Seniora czy Pudełko Życia, będą dostępne na specjalnym stoisku.

Chociaż wszystkie badania są bezpłatne dla mieszkańców Poznania, liczba dostępnych testów jest ograniczona. Testy będą realizowane do wyczerpania limitu, na podstawie numerków wydanych podczas wydarzenia. Osoby, które chcą wykonać badania krwi, powinny zgłosić się na czczo. Osoby starsze, planujące konsultację farmaceutyczną, powinny mieć ze sobą zażywane preparaty lub ich wykaz.

Osoby z niepełnosprawnościami lub ograniczoną ruchomością będą miały dostęp do windy i pomocy wolontariuszy. Obowiązuje nakaz noszenia maseczki na terenie POSUM.

“Biała Sobota” jest częścią Poznańskich Dni Rodziny, dlatego organizatorzy szczególnie zachęcają do udziału rodziny z dziećmi. Wydarzenie realizowane jest we współpracy z różnymi poznańskimi organizacjami pozarządowymi, Komendą Miejską Policji, Poznańskim Centrum Świadczeń i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Wszystkie niezbędne informacje na temat “Białej soboty” można uzyskać w Punkcie Informacyjnym, zlokalizowanym w holu głównego wejścia do budynku POSUM.