Kolejne święto kinomanów – startuje 15. Short Waves Festival

Już dziś rozpocznie się 15. edycja Short Waves Festival. Wydarzenia filmowe, muzyczne, spotkania z artystami czy podcasty na żywo to tylko część atrakcji, które przygotowali w tym roku organizatorzy. Więcej szczegółów na ich temat, w programie „Hej Poznań”, zdradziły Zuzanna Sobolewska i Magdalena Smoczyk.

Short Waves Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się corocznie w Poznaniu. Skupia się na krótkometrażowych filmach z różnych gatunków i krajów. Ponadto, festiwal organizuje także spotkania, warsztaty i panele dyskusyjne, które pozwalają na pogłębienie wiedzy o procesie tworzenia filmu. Z roku na rok, twórcy festiwalu starają się wychodzić poza ramy festiwalu filmowego i pojawiają się również inne wydarzenia, związane na przykład z muzyką.

Do selekcji konkursowej 15. Short Waves Festival zgłosiło się ponad 1500 osób, z czego do konkursu wybrano prawie 80 filmów z 27 krajów. Najkrótszy z nich trwa minutę, a najdłuższy 36 minut. Selekcjom oraz ułożeniem filmów w specjalne bloki czasowe zajmują się programerzy. Piotr Szulc zapytał gościnie programu „Hej Poznań” a jaki sposób są one dobierane.

„Skupiamy się na tematyce tych sekcji. W tym roku nie są one aż tak bardzo ułożone w ramach, bo jednak nasz festiwal dzieje się pod hasłem Rething/Rebuild. Staramy się otwierać na nowe spostrzeżenia na temat filmu i sztuki” – tłumaczy Zuzanna Sobolewska.

Tegoroczne cztery sekcje konkursowe to Konkurs Polski, Międzynarodowy, MOVES i RAW. Na festiwalu będzie można spotkać wielu twórców nominowanych w różnych kategoriach, a po pokazach odbędą się spotkania z nimi i szansa na zadanie im pytań. To bardzo ważne wydarzenie dla twórców filmowych, którzy mają okazję prezentować swoje prace szerszej publiczności, a także nawiązywać kontakty w branży filmowej.

15. edycja Short Waves Festival rozpocznie się 14 listopada, a więcej szczegółów na temat programu znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.