41. edycja Festiwalu Ale Kino! już niedługo. Co czeka na widzów w tym roku?

Już 26 listopada rozpocznie się 41. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Jakie filmy znalazły się w programie wydarzenia? Na to pytanie oraz wiele innych, w programie „Hej Poznań” odpowiedziała Marta Jodko, koordynatorka festiwalu.

 

Kino to nie tylko rozrywka dla dorosłych. Festiwal filmowy Ale Kino! od wielu lat przyciąga najmłodszych widzów przed wielki ekran. To wydarzenie, podczas którego dzieci i młodzież mają okazje odkrywać różnorodność sztuki filmowej oraz uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach z twórcami. W tym roku festiwal odbędzie się po raz 41., ale obchodzić będzie 60 lat istnienia. Jak to możliwe?

„Na początku festiwal odbywał się co dwa lata. Zaczęliśmy od przeglądu filmów animowanych i tak powoli ewoluowaliśmy do międzynarodowego wydarzenia. Tegoroczna edycja to 112 filmów z 34 krajów świata” – podkreśla Marta Jodko.

Organizatorzy spędzili długie godziny wybierając najlepsze filmy, a w tym roku było ich prawie 3000. Dzięki temu, że festiwal odbywa się na przełomie listopada i grudnia, widzowie będą mogli obejrzeć najlepsze produkcje tego roku. Część z nich miała premierę na innych festiwalach, a niektóre z nich będzie można obejrzeć po raz pierwszy. Są też filmy, których nie będzie można obejrzeć poza festiwalem. Tym co wyróżnia Ale Kino! jest otwarta platforma dla producentów i dystrybutorów do zgłaszania swoich propozycji. Dzięki temu również mniej znane filmy mają szansę pokazać się na wielkim ekranie.

„Wybieramy nasze filmy bardzo starannie. Chcemy żeby z jednej strony były bardzo mądre i przekazywały ważne treści, ale żeby pokazywały je w sposób niosący nadzieję i dobrą zabawę. Czujemy wielką odpowiedzialność za to co pokazujemy” – dodaje koordynatorka festiwalu.

Jedną z wyjątkowych premier na tegorocznym festiwalu będzie film „Tygrysica”, zdobywca głównej nagrody krytyków w Cannes i malezyjski kandydat do Oscara. Opowiada on o 12-letniej dziewczynie, które zaczyna dostrzegać zmiany w swoim ciele przez co zostaje napiętnowana przez swoją społeczność.

Dwie produkcje, na które wyjątkowo czeka Marta Jodko to „Marzenia Emmy” oraz „Tęskniąc za światem”. Ich twórcy pojawią się w Poznaniu i opowiedzą o kulisach powstawania filmów.

41. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się między 26 listopada a 3 grudnia. Sprzedaż biletów online rozpoczęła się 6 listopada, a od 15 listopada bilety będą dostępne w kasach biletowych. W tym roku wydarzenie odbędzie się w trzech miejscach: w Multikinie 51, Kinie Pałacowych w CK Zamek i w Kinie Muza. Program festiwalu dostępny jest na oficjalnej stronie wydarzenia.